17.03.2018 15:30 1 raz

Gdyński Meksyk z ogrodem deszczowym

źródło: UM Gdynia

Ma cieszyć oko, ale i zapobiegać gromadzeniu się nadmiarowi wody. Takie funkcje ma spełniać tzw. ogród deszczowy, który na wiosnę powstanie na osiedlu Meksyk w Gdyni.

Mieszkańcy ulicy Śliwkowej w Gdyni podczas spotkania z władzami miasta zwrócili uwagę na problem wód stojących na przyległych do niej terenach. Problem mógłby rozwiązać ogród deszczowy.

Ogród ma przede wszystkim pomóc w uporaniu się z nadmiarem wody w tym rejonie osiedla. Z tego względu jego projekt będzie przygotowany przez specjalistów. Powstanie ogrodu zmieni jednak sposób poruszania się po placu, dlatego przy projektowaniu ważne są także inne kwestie, choćby wskazanie przejść skracających drogę przez jego środek – wyjaśniała Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych.

Jak podaje serwis prasowy gdyńskiego magistratu, mieszkańcy zaakceptowali projekt.

Priorytetem w projektowaniu zieleni była spójność architektoniczno-roślinna i wkomponowanie jej w tkankę rewitalizowanej dzielnicy. Mamy nadzieję, że powstanie przyjazna przestrzeń wspólna dla mieszkańców, z której będą chętnie korzystać. Ma temu sprzyjać utwardzenie w środkowej części ogrodu – ciąg komunikacyjny w otoczeniu zieleni – mówi Michał Smoleński z działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych. – Konstrukcja ogrodu oraz nasadzona roślinność, drzewa, krzewy, byliny i trawy, będzie miała za zadanie dobrze absorbować wodę. Będą tam zatem rosły m.in. brzozy, wierzby, świdośliwy róże czy powojnik.

Na wykonanie inwestycji ogłoszono już przetarg. Jak podają urzędnicy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Meksyku będą mogli podziwiać swój ogród na początku wakacji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...