12.04.2018 10:10 25 Kwt

Gmina Władysławowo z nowymi kaszubskimi tablicami

wladyslawowo.pl/archiwum

Mają je Gdańsk i Kartuzy. Chodzi o tablice w języku kaszubskim witające wjeżdżających na teren tych miast. Stowarzyszenia z gminy Władysławowo i środowiska dbające o dziedzictwo i kulturę regionu nie chciały być gorsze i wyszły z inicjatywą, aby powstały tablice z kaszubskimi nazwami okolicznych miejscowości.

W ciągu dwóch lat od pomysłu, przeprowadzenia społecznych konsultacji i złożenia wniosków, urzędnicy z Władysławowa otrzymali odpowiedź dotyczącą kaszubskich nazw miejscowości z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych wydała pozytywną opinię co do kaszubskich nazw miejscowości na terenie gminy Władysławowo, czyli Władysławowa, Karwi, Ostrowa, Jastrzębiej Góry, Chłapowa, Chałup. W Tupadłach i Rozewiu trzeba przeprowadzić ponowne konsultacje kaszubskich nazw – wyjaśnia na swoim profilu społecznościowym Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

screen Facebook/Roman Kużel

Koszty związane z wymianą tablic informacyjnych poniesie budżet państwa.

Gmina Władysławowo to miasto położone w sercu Kaszub, które od zawsze nierozerwalnie związane było z kulturą, historią i językiem swych ojców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...