16.04.2018 11:37 11 mike/TTM

W Kielnie powstaje rondo dla samochodów i… śmigłowców

Fot. TTM

Z nowej inwestycji Starostwa Powiatowego w Wejherowie i gminy Szemud mają skorzystać przede wszystkim kierowcy. Mowa o rondzie na ulicy Oliwskiej w Kielnie, które, w razie konieczności, ma być także lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prace przy realizacji nowego ronda są mocno zaawansowane. Mogli się o tym przekonać przedstawiciele wejherowskiego starostwa i gminy Szemud, który spotkali się w ubiegły piątek (13 kwietnia) na placu budowy. Już po jego wielkości placu budowy widać, że inwestycja wyróżnia się na tle podobnych w całym regionie.

Jest to największa inwestycja, jeśli chodzi o koszty. Nakłady na realizację tego zadania to 7 milinów złotych. Budowa została rozpoczęta w październiku 2017 roku. Zakończenie jest planowane do końca maja 2018 roku – wyjaśnia Witold Reclaf, wicestarosta wejherowski.

Dzięki rozłożeniu kosztów po połowie – na oba samorządy – udało się zaplanować, aby w ramach inwestycji zostało kompleksowo przebudowane skrzyżowanie ulic Oliwskiej i Leśnej.

Inwestycja była oczekiwana od dawna. Mieliśmy trochę problemów, przede wszystkim na etapie projektowym, ale w końcu mamy to, czego chcieliśmy. Na razie przepraszamy za utrudnienia wszystkich kierowców, którzy muszą przez tę miejscowość przejeżdżać. Pracujemy po to, by w przyszłości było lepiej – podkreśla Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Zakres prowadzonych prac obejmuje zarówno roboty naziemne, jak i podziemne. Powstaną m.in. nowa kanalizacja deszczowa, chodniki, zatoki i wiaty przystankowe. Przebudowane zostanie też oświetlenie. Do tego kierowcy zyskają 700 metrów nowej drogi i oczywiście samo rondo, które będzie miało aż 32 metry średnicy. W razie potrzeby, zwłaszcza nocą i w przypadku złej widoczności, ma ono pełnić funkcję lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Liczy się przede wszystkim szybkość i możliwość bezpiecznego wylądowania. Od początku przyświecał nam pomysł, aby pośrodku ronda powstało lądowisko. Dzięki temu może być szansa, by uratować komuś życie, co dotyczy również osób z terenów sąsiednich gmin – zaznacza Ryszard Kalkowski.

Głównym celem budowy nowego układu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Odcinek drogi powiatowej między Szemudem i Karczemkami należy do najbardziej ruchliwych w całym powiecie wejherowskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...