17.05.2018 13:20 7 mike/Wejherowo.pl

Młodzież będzie przełamywać polsko-rosyjskie stereotypy

Fot. Wejherowo.pl

W lipcu uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie wyjadą do Rosji na pięciodniową wizytę. Z kolei młodzież z Obwodu Kaliningradzkiego przyjedzie do Wejherowa w październiku. Wymiana będzie możliwa dzięki grantowi w wysokości 40 tysięcy złotych, który otrzymała wejherowska placówka.

Wiadomo, że najlepszym sposobem budowania pozytywnych relacji i przełamywania negatywnych stereotypów jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Takie są właśnie założenia grantu, dzięki któremu młodzież z Polski i Rosji będzie uczestniczyć we wspólnej wymianie.

Cieszę się, że wejherowska szkoła bierze udział w projekcie, dzięki któremu uczniowie obu krajów będą mieli okazję poznać swoją kulturę i życie codzienne, a także nawiążą międzynarodowe przyjaźnie – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Wejherowianie odwiedzą nadmorski Zielenogradsk w Obwodzie Kaliningradzkim. W ramach wymiany zaplanowano m.in. zajęcia integracyjne rówieśników z obu krajów. Będą też warsztaty z historii Kaszub i języka kaszubskiego. Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy wymiany nauczą się śpiewać piosenkę kaszubską.

Z kolei na warsztatach artystycznych w wejherowskim muzeum młodzież zaprojektuje i wykona prace metodą filcowania na mokro ze wzorami kaszubskimi – informuje wejherowski magistrat.

Młodzi Rosjanie zwiedzą szlak Kaszubskiego Abecadła w Wejherowie oraz obejrzą ratusz. Zaplanowano też wyjazdy do Gdańska, Szymbarku i Wdzydz Kiszewskich. Grant został sfinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...