25.07.2018 08:35 3 mike/TTM

Psia dola, czyli gorsza strona wakacji

Fot. TTM

Porzucanie zwierząt w czasie wakacji to praktyka, która, niestety, ciągle jest kontynuowana. Co więcej, tegoroczny sezon letni jest pod tym względem najgorszy od wielu lat, a schronisko w Dąbrówce pęka w szwach.

Bilans porzucanych zwierząt podczas tegorocznych wakacji jest dramatyczny, o czym codziennie boleśnie się przekonują wolontariusze. Pracownicy przytuliska i władze apelują o rozwagę.

Nasze schronisko jest przepełnione. W tej chwili mamy tutaj łącznie ponad 360 zwierząt – mówi Anna Szczepaniakz OTOZ „Animals” w Dąbrówce. – Każdego dnia przychodzą nowe… – dodaje.

Nie każdy pamięta o tym, że porzucenie zwierzęcia – oprócz tego, iż jest naganne etycznie i moralnie – to również przestępstwo.

Za porzucenie zwierzęcia, podobnie jak znęcanie się nad zwierzętami, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności – potwiedza st. sierż. Karolina Pruchniak, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Liczba zwierząt pozostawionych na pastwę losu niepokojąco wzrasta. Do takiego stanu rzeczy z pewnością przyczyniają się słoneczna pogoda i okres wakacyjnych wyjazdów.

Niedawno mieliśmy sytuację porzuconego psa, przywiązanego na łańcuchu do drzewa. Była to młoda suczka, która prawdopodobnie karmiła szczeniaki. Aż strach pomyśleć, co się stało z maluchami… Trafiła do nas, dzięki interwencji rowerzysty, który napotkał suczkę na swojej drodze – wspomina Anna Szczepaniak.

Ktokolwiek zauważy zwierzę, któremu dzieje się krzywda, niech jak najszybciej zgłosi konieczność interwencji – apeluje Karolina Pruchniak.

Do schroniska w Dąbrówce trafia również wiele psów wyrzucanych z samochodów. Policjanci podkreślają, że w takich przypadkach należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów, zwłaszcza rejestrację pojazdu, i zgłosić taką sprawę funkcjonariuszom. Zdarza się również, że zwierzęta są pozostawione pośrodku pola.

Zdarzyło się, że mała suczka była zamknięta w toi-toiu, pozostawiona bez opieki. Nie wiemy, czy był to głupi żart, czy też celowe posunięcie właścicieli – nadmienia Anna Szczepaniak.

Telefony w Dąbrówce się urywają. Kilkanaście osób dziennie chce się pozbyć swojego pupila.

Wakacje nie powinny być powodem do porzucania zwierząt. To świetny okres, który można spędzić razem ze swoim przyjacielem. Nie porzucajmy ich! Kochajmy do końca życia i jeden dzień dłużej – podsumowuje Anna Szczepaniak.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...