28.07.2018 09:02 0 Kwt

Globaltica, czyli festiwal kultur świata

fot. Jan Ziarnicki/gdynia.pl

Na Globaltice zawsze możemy spodziewać się nieoczywistych połączeń muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi brzmieniami. Także w tym roku wystąpią artyści, którzy zaprezentują muzykę swoich korzeni w niecodziennej odsłonie.

Gili Yalo, Arvvasto i Chico Trujillo to artyści, których usłyszymy w trakcie 14. edycji Festiwalu Kultur Świata. Globaltica odbywa się w parku Kolibki w Orłowie, w ostatni weekend lipca.

Jak co roku, zapowiada się podróż po całym świecie – zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Na głównej scenie usłyszymy mieszankę tradycji z nowoczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką.

Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskiej tańce i zabawy, sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki – mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu.

Harmonogram koncertów:

28.07, godz. 18:00 (Scena Główna), bilet na cały dzień 35 zł/40 zł

– Arvvas (Laponia/Norwegia)

– Elida Almeida (Wyspy Ziel. Przylądka)

– Gili Yalo (Etiopia/Izrael)

– Chico Trujillo (Chile)

29.07 (Scena w namiocie/plener), wstęp wolny

– godz. 16:00 OXUS Ensemble (Uzbekistan)

– godz. 17:30 Eric Triton (Mauritius)

Globaltica to festiwal z wyraźną misją – impreza stworzona dla ludzi, którzy chcą otwierać się na inne kultury, tradycje, religie, ludzi chcących poznać nieznane dotąd dźwięki – zarówno te odległe geograficznie, jak i te bardzo bliskie, o których dawno zapomnieliśmy. Wierzymy, że w obecnych czasach, w których jest tak wiele konfliktów na tle religijnym, rasowym czy nacjonalistycznym, sztuka może stanowić rodzaj katalizatora – impulsu pozwalającego zrozumieć innych ludzi.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...