02.08.2018 10:20 0 mike

Młodzi odkrywcy poznawali uroki regionu

Mat. pras.

W środę (1 sierpnia) zainaugurowano Rajd Odkrywców 2018. W trakcie jego trwania około tysiąc harcerzy z różnych regionów Polski będą poznawać uroki Pomorza i jego historię.

Pierwszy dzień Rajdu Odkrywców 2018 uczestnicy rozpoczęli pieszymi i rowerowymi wędrówkami oraz spływem kajakowym. Rajd podzielony jest na 10 tras nazwanych imionami historycznych postaci. Uczestnicy trasy VII, której patronem jest Józef Wybicki, zwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich.

Mat. pras.

Mat. pras.

Trasa III również miała wymiar edukacyjny. Jej uczestnicy mogli się nauczyć się podstaw języka kaszubskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Przy okazji 1 sierpnia nie mogło zabraknąć nawiązań do powstania warszawskiego. O godzinie 17:00 uczestnicy RO18 w swoich miejscowościach, w tym również w Wejherowie, stanęli do apelu, aby uczcić pamięć bohaterów.

Mat. pras.

Przypomnijmy – Rajd Odkrywców to ogólnopolska harcerska impreza, realizowana cyklicznie od 2009 roku. W każdej odsłonie młodzież odwiedza inną część kraju. W tym roku zawitała na Kaszuby i Kociewie. Rajd zakończy się w najbliższą niedzielę (5 sierpnia) apelem nad brzegiem Bałtyku w Pucku.

Harcerze będą mogli podziwiać piękne krajobrazy, bogatą historię i kulturę czy niezrozumiały dla innych mieszkańców Polski język. Przede wszystkim poznają 10 historycznych bohaterów, takich jak: Józef Wybicki, Jan Heweliusz, Paul Nipkow, Józef Haller czy Jan III Sobieski. Uczestnicy, stworzą reportaż o wyżej wymienionych osobach, nauczą się pracy z wzorcem osobowym, poznają techniki pracy dziennikarskiej i marketingu regionalnego.

Więcej zdjęć z pierwszego dnia rajdu można znaleźć w naszej fotogalerii.

Przedsięwzięcie jest organizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości „Niepodległa” oraz „Pomorskie drogi do Niepodległej”. Zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...