15.08.2018 13:58 9 raz

Z okolic Wejherowa znikają "kopciuchy"

Archiwum

Zimą będzie mniej smogu. W Urzędzie Gminy Wejherowo odbyło się spotkanie, na którym dokonano podsumowania pilotażowego programu dopłat do modernizacji kotłów na paliwa stałe.

Urzędnicy z gminy Wejherowo przypominają, że w tym roku samorząd, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, którzy nie są w stanie ponieść kosztów zmiany źródła ogrzewania na nowoczesne, uruchomił pilotażowo specjalne dotacje z budżetu.

Na rynku dostępne są np. technologie dopalania gazów odlotowych, tzw. „spalanie dymu”, co przy relatywnie niewielkich kosztach pozwala osiągać znaczne ograniczenie emisji pyłów oraz zmniejszyć zużycie opału – wyjaśniają.

Gmina Wejherowo przyznała więc dofinansowania na 16 takich modernizacji – po 1000 złotych na jeden zmodernizowany piec. Całkowity koszt modernizacji przeciętnie wyniósł około 1700–1800 złotych.

Na spotkaniu wysłuchano opinii mieszkańców, którzy zdecydowali się zmodernizować swoje piece. Pierwsze opinie są bardzo pozytywne i wskazują zarówno na zmniejszenie zadymienia, jak również oszczędności na opale, a także ograniczenie zaklejania kominów. Mając świadomość, że najlepsze doświadczenia staną się udziałem użytkowników w sezonie grzewczym, będziemy również pytać o opinie właścicieli pieców zimą. Jeżeli okażą się pozytywne, również w przyszłym roku gmina przeznaczy środki na dotacje dla mieszkańców – zapowiadają włodarze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...