30.09.2018 09:04 0 Kwt/mat.prasowe

Na uroczystości w Piaśnicy dojedziesz bezpłatnym autobusem

fot. Leszek Spigarski/archiwum

Przemówienia, składanie kwiatów oraz msza święta. Jak co roku w pierwszą niedzielę października w Piaśnicy odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne, stanowiące największe tego typu święto na terenie gminy Wejherowo. W związku z uroczystościami uruchomione zostanie specjalne połączenie autobusowe oznakowane napisem "Piaśnica".

Dodatkowy autobus kursować będzie na trasie: Osiedle Kaszubskie - Prusa - Pomorska - Kochanowskiego - I Brygady Panc. WP - Ofiar Piaśnicy - Piaśnica. Przystanek początkowy będzie miał swoje miejsce przy szkole nr 11 na ulicy Prusa. Odjazdy w kierunku Piaśnicy planowane są na godziny: 09:00, 09:30, 10:00, 10:30 i 11:00

Na odcinku od ulicy Prusa do przystanku przy ul. Ofiar Piaśnicy autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach MZK

Przechwytywanie.PNG

Pasażerów przyjeżdżających pociągami SKM prosimy o skorzystanie z przystanku „Broniewskiego Dw. PKP ” w kier. Redy – położonego przy wyjściu z tunelu Dworca PKP Wejherowo. Powrót z Piaśnicy do Wejherowa po zakończeniu uroczystości około godziny 13:30 - informuje MZK Wejherowo.

Przejazdy pasażerów autobusami MZK Wejherowo do Lasu Piaśnickiego są bezpłatne. Koszty przejazdów do „Lasu Piaśnickiego” pokryte zostaną ze środków Miasta Wejherowa.

Przypomnijmy, że co roku w uroczystości uczestniczą przede wszystkim bliscy zamordowanych w Piaśnicy oraz przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Obecni są również parlamentarzyści, samorządowcy oraz duchowni.

O szerzenie wiedzy na temat Piaśnicy oraz kultywowanie pamięci o poległych tam osobach dba wielu społeczników, organizacji, instytucji oraz stowarzyszeń. Z inicjatywy członków Rodziny Piaśnickiej groby nie tylko są odnawiane, ale również pojawiają się nowe pomniki. Są one poświęcone więźniom wejherowskiego aresztu śledczego, a także mieszkańcom Ziemi Puckiej oraz Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli zawodów tworzących to miasto od podstaw – inżynierom, budowniczym oraz energetykom.

Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich rozpoczęły się prawdopodobnie pod koniec października 1939 roku i trwały przez kilka miesięcy, do wiosny 1940 roku. Eksterminacja objęła polskie elity, m.in.: księży katolickich, nauczycieli, lekarzy, oficerów w stanie spoczynku, urzędników, kupców, posiadaczy ziemskich, prawników, pisarzy, dziennikarzy, pracowników służb mundurowych oraz absolwentów szkół wyższych. Piaśnica stała się miejscem kaźni członków organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość. Zgładzono też polskie, czeskie i niemieckie rodziny przywiezione z głębi III Rzeszy. Podobny los spotkał również pacjentów zakładów psychiatrycznych. Liczbę ofiar, która nie jest ostateczna, szacuje się na 12–14 tysięcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...