20.10.2018 15:00 0 mike/Airport.gdansk.pl

Coraz bliżej rekordowych pięciu milionów pasażerów na gdańskim lotnisku

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk/Facebook

Władze Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy podsumowały minione trzy kwartały 2018 roku. Jak wynika z przedstawionych danych, liczba obsłużonych pasażerów wzrosła w ciągu roku prawie o dziewięć procent i wyniosła ponad 3,8 miliona.

Na początku 2018 roku okazało się, że w 2017 roku z usług gdańskiego lotniska skorzystało ponad 4,6 miliona pasażerów, co oznaczało 15-procentowy wzrost w stosunku do 2016 roku. Już wówczas mówiło się o ambitnych planach zakładających przekroczenie liczby pięciu milionów obsłużonych podróżnych w 2018 roku. Statystyki z pierwszych trzech kwartałów zdają się wskazywać, że ten ambitny cel zostanie osiągnięty, choć o tym, czy tak się stanie, przekonamy się dopiero w styczniu 2019 roku.

Pod względem liczby obsłużonych podróżnych, rekordowym miesiącem okazał się sierpień, kiedy to z usług gdańskiego lotniska skorzystało ponad 535 tysięcy osób. Tylko nieco mniej pasażerów obsłużono w lipcu. Dane te oznaczają wzrost liczby pasażerów, w porównaniu z 2017 rokiem, o 6,3% (w lipcu) i 8,0% (w sierpniu). Dobrą dynamiką pod tym względem odznaczał się również wrzesień, gdzie odnotowano zwiększenie liczby podróżnych o 7,2%.

Źródło: Airport.gdansk.pl

O tym, że w tym roku lato było wyjątkowe, świadczą nie tylko amplitudy temperatur, ale również doskonałe wyniki gdańskiego lotniska. Niezmiernie jesteśmy dumni, że w ciągu dwóch typowo wakacyjnych miesięcy, jakimi są lipiec i sierpień, oprócz obsłużenia przeszło 1 mln 65 tys. pasażerów, uzyskaliśmy drugą lokatę w kraju w rankingu najpunktualniejszych lotnisk – zaznacza Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki podróży, nie było niespodzianek. Mimo dużej popularności lotów czarterowych, nadal zdecydowaniem największym powodzeniem cieszyły się loty do Londynu. Dużo pasażerów podróżowało też do Skandynawii, Niemiec i do Warszawy. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych destynacji zamyka Amsterdam.

Źródło: Airport.gdansk.pl

Władze gdańskiego lotniska mogą cieszyć się nie tylko z powodu wzrostu liczby pasażerów. Zdecydowanie, bo aż o 76% wzrósł też zysk netto portu lotniczego. Odnotowano też większą liczbę operacji lotniczych (o 8%). Zwiększyła się też suma przeładunków cargo (o 14%).

Źródło: Airport.gdansk.pl

Przypomnijmy – zimą będzie można skorzystać z nowych połączeń do Charkowa (Wizz Air) i Helsinek. Natomiast latem 2019 roku będzie można bezpośrednio dotrzeć z Gdańska do Oslo, Bremy, Kutaisi czy Barcelony.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24