03.12.2018 15:10 0 PM/Norda FM

W Pomorskiem niepełnosprawność coraz rzadziej bywa problemem

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Dziś (3 grudnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało powołane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Gdański Urząd Statystyczny, na podstawie ubiegłego roku, przygotował raport dotyczący m.in. przystosowania otoczenia, do potrzeb osób z dysfunkcjami.

Pod lupę wzięto m.in. obiekty turystyczne i ofertę kulturalną. W tej pierwszej grupie niepełnosprawni nadal mogą natrafiać na spore utrudnienia. Tylko kilkanaście procent obiektów noclegowych wyposażonych jest w takie urządzenia, jak pochylnia, automatyczne drzwi, winda czy chociażby specjalne miejsca parkingowe. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w odniesieniu do bibliotek, galerii sztuki, muzeów czy domów kultury tu przystosowanie obiektów dla niepełnosprawnych przekracza 50 procent. Najlepiej na tej arenie wypadają teatry i kina.

Raport pokazuje także, jak zmienia się sytuacja niepełnosprawnych na pomorskim rynku pracy. Widać, że coraz więcej osób z dysfunkcjami dostaje pracę, a jednocześnie maleje odsetek osób biernych zawodowo. Dla przykładu, w 2016 roku zatrudnienie niepełnosprawnych w wieku 16–64 lata wynosiło nieco ponad 28 procent, a już w ubiegłym ponad 30, czyli blisko 21 i pół tysiąca osób. Jak pokazują dane, niepełnosprawni pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym i administracji.

Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to pomorskie autobusy przystosowane są aż w 97 procentach, a tramwaje – w 87.

Pełny raport jest dostępny tutaj.

Dzień Osób Niepełnosprawnych ma przypomnieć o trudnościach życia osób z dysfunkcją ruchową lub umysłową. Niepełnosprawny ma prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...