10.01.2019 14:20 10 Kwt/UM Wejherowo

Wejherowo będzie obchodzić kolejne urodziny

źródło: UM Wejherowo

Z okazji kolejnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Wejherowo, w sobotę (12 stycznia) odbędzie się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 369 lat.

Stowarzyszenie Pułk Czarnieckiego zaprasza mieszkańców miasta, a przede wszystkim miłośników historii Wejherowa na plac Jakuba Wejhera.

13 stycznia roku Pańskiego 1650 miłościwie nam panujący wówczas Król Jan Kazimierz nadał Woli Wejherowskiej prawa miejskie. Zgodnie z przywilejem, miasto otrzymało nazwę Wejheropolis, czyli Wejherowo, oraz wszystkie prawa i przywileje miast pruskich – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Pułk Czarnieckiego Krzysztof Zdunkowski.

O godzinie 14:30 wszyscy chętni do wzięcia udziału w uroczystościach mogą przyjść na ulicę Wałową przy rzece Cedron, gdzie odbędzie się zbiórka. O godzinie 14:40 zaplanowano przemarsz ulicą Wałową oraz Jana III Sobieskiego pod Plac Jakuba Wejhera. Główne uroczystości, w trakcie których odbędzie się przemówienie, złożenie kwiatów oraz wystrzelenie salw honorowych z broni czarnoprochowej, rozpoczną się około godziny 15:00.

Wejherowo zostało założone w 1643 roku przez wojewodę malborskiego, Jakuba Wejhera. Siedem lat później miejscowość uzyskała prawa miejskie. Powstanie Wejherowa wiąże się z wyprawą Jakuba Wejhera i króla Władysława IV pod Smoleńsk. Wojewoda wówczas przysiągł Bogu, że jeśli wyjdzie cały i zdrowy z opresji, to zbuduje na swej ziemi kościół oraz założy tam klasztor. Okazuje się, że miasto, jako jedyne na Ziemi Kaszubskiej, znajdowało się w prywatnych rękach. Wejherowo zostało ulokowane na prawie chełmińskim. Jakub Wejher wpadł także na pomysł stworzenia Kalwarii Wejherowskiej.
Wejherowo należało do takich rodów, jak Radziwiłłowie, Sobiescy czy Przebendowscy. W późniejszym czasie trafiło w ręce angielskiego konsula. Po pierwszym rozbiorze Polski Wejherowo stało się miastem Pruskim, wówczas dochodziło do intensywnej germanizacji lokalnej ludności, a język niemiecki stał się językiem urzędowym. Przed germanizacją zawzięcie broniła się ludność zamieszkująca ten teren. Dani 10 lutego 1920 roku miasto znów zostało przyłączone do terytorium Polski.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24