20.01.2019 09:28 0 Kwt/mat. pras.
Posłuchaj opowieści podróżników – zbliżają się Kolosy
Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się w dniach 8–10 marca 2019 roku. Będzie to 21. edycja słynnych gdyńskich Kolosów, które gromadzą podróżników i odkrywców z całej Polski.
Kolosy to powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, która co roku odbywa się w Gdyni.
– Wydarzenie trwa trzy dni, podczas których od rana do wieczora w ogromnej hali Gdynia Arena, mogącej pomieścić równocześnie nawet cztery tysiące widzów, zaadoptowanej tak, by pełniła również funkcję sali kinowej, odbywają się prezentacje (relacje, pokazy zdjęć oraz filmów) najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. Uzupełnieniem pokazów na Kolosach są liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy zdjęć, seminaria specjalistyczne, spotkania z autorami książek czy targi sprzętu outdoorowego. Kulminacyjny punkt programu to zawsze ceremonia wręczenia nagród – informują organizatorzy wydarzenia.
Wydarzenie odbywać się będzie także w budynkach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie w trzech salach prowadzona będzie transmisja na żywo z hali głównej, w kolejnej sali znajdzie się Fotoplastykon.
Kolosy zbierają w jednym miejscu mnóstwo niesamowitych historii podróżniczych czy przygód, o których można by pisać książki. W spotkaniach z odkrywcami może uczestniczyć każdy, bardzo często zawierają one wskazówki o tym jak tanio i bezpiecznie podróżować po całym świecie.
Prestiżowe statuetki Kolosów są przyznane w pięciu głównych kategoriach, czyli alpinizmie, eksploracji jaskiń, podróżach, w kategorii wyczyn roku oraz żeglarstwo. Dodatkowe dwie nagrody przyznają także dziennikarze oraz zgromadzona publiczność.

Mat. pras.
Czytaj również:
Kalendarium
pokaż więcejNasze kamery
Fotogalerie
Informacje z dróg
pokaż więcej22.02.2019
16:27
Duże utrudnienia pojawiły się na Obwodnicy Trójmiasta. W wyniku kolizji na wysokości Owczarni nieprzejezdny jest jeden z pasów ruchu w stronę Gdyni, ale tak naprawdę ekspresówka korkuje się na obu jezdniach, i to już od Osowej. Utrudnienia występują też na odcinku od zjazdu z autostrady do Straszyna. Zagęścił się ruch na krajowej szóstce między Bolszewem a Gościcinem. To samo dotyczy dojazdu do świateł w Luzinie, na pasie w stronę Wejherowa. Jeśli chodzi o samo Wejherowo, to większego ruchu można się spodziewać na Świętego Jana, Rzeźnickiej i 12 Marca, od Myśliwskiej do krajówki. Podobnie jest na zjeździe z Przemysłowej i na Chopina. Zwalniamy też przy dojeździe do miasta od strony Pieleszewa. W Redzie utrzymuje się spore poruszenie na Puckiej, od Kazimierskiej do przejazdu kolejowego. Ciasno może być też na Morskiej, Obwodowej i Łąkowej. W Rumi natomiast z utrudnieniami trzeba się liczyć na Sobieskiego w Janowie, a także na Dąbrowskiego i Dębogórskiej. W Gdyni nadal utrzymują się utrudnienia na Estakadzie Kwiatkowskiego przy dojeździe do Obłuża. Na szybką jazdę nie ma też szans na Hutniczej w stronę Rumi oraz na Morskiej na Grabówku. Dla odmiany, całkiem spokojnie jest w powiecie puckim, gdzie tylko miejscowo ruch można zwalniać. Tak jest m.in. przy dojeździe do Kosakowa od strony Pogórza. Spowolnienia są też możliwe w okolicach Połchowa, Mrzezina i Żelistrzewa. Nad samym morzem, na wojewódzkiej 215-stce, wolniej pojedziemy w pobliżu Rozewia i Jastrzębiej Góry.
15:27
Coraz więcej aut można napotkać na ulicy Puckiej w Redzie, od skrzyżowania z Gdańską do alei Lipowej. Poza tym większego ruchu można się spodziewać na Gniewowskiej. W Rumi natomiast całkiem solidnie korkuje się już Sobieskiego, od Janowa do centrum. Szans na płynną jazdę nie ma też na końcowym odcinku Dąbrowskiego, przy dojeździe do Starowiejskiej. Popołudniowego szczytu komunikacyjnego nie sposób przeoczyć na północy Gdyni. Dojazd do Obłuża Estakadą Kwiatkowskiego korkuje się już od terminalu kontenerowego. Tłoczno jest także na Hutniczej, od estakady do Meksyku. Morska w stronę Rumi przytyka się od zjazdu z obwodnicy do Cisowej. Na razie nie ma za to poważniejszych utrudnień na samej ekspresówce. Gorzej jest z dojazdami do tej trasy. W korku można utknąć na Małokackiej w Gdyni czy na Spacerowej w Gdańsku. Na razie nie ma jeszcze korków na krajowej szóstce z Wejherowa do Lęborka. Wzmożony ruch można już jednak zauważyć w Gościcinie, Kębłowie i Strzebielinie. A jeśli chodzi o samo Wejherowo, przejazd tranzytem przez miasto odbywa się całkiem płynnie. Ruch zwalnia na bocznych ulicach – na Przemysłowej, 12 Marca, Rybackiej i Chopina. W powiecie puckim z koniecznością redukcji prędkości trzeba się liczyć na wojewódzkiej 218-stce, w okolicach Jeziora Dobre. Podobnie jest na trasie ze Starzyna do Łebcza. Nad samym morzem spowolnienie jest prawdopodobne między Jastrzębią Górą a Chłapowem. Wolniej dotrzemy też do Władysławowa od strony Swarzewa.
12:56
Na ulicy Kamiennej w Rumi dachowało auto, najprawdopodobniej jedna osoba została poszkodowana.
08:39
W Rumi na DK6 jest lepiej niż godzinę temu - odpuścił zator na wysokości Sabata. Należy uważać także na trasie z Łężyc do Rumi – tutaj również może być ślisko. W Gdyni na Morskiej przed Estakadą zderzyły się dwa auta – są niewielkie utrudnienia.
08:38
Ślisko jest na trasie z Luzina przez Robakowo i Gowino do Wejherowa – prosimy uważać na drodze na tej trasie. Podobnie jak na drodze z Krokowej do Wejherowa czy z Władysławowa do Redy.
Prognoza pogody
