24.01.2019 08:33 8 mike

Na razie nie wiadomo, kto rozbuduje wejherowski szpital

Mat. pras./archiwum

Nie udało się wyłonić w pierwszym postępowaniu przetargowym wykonawcy rozbudowy Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Sześć ofert, które wpłynęły do zamawiającego, znacząco przekroczyło zakładany budżet. Obecnie trwa ponowna analiza całości projektu, a na kolejny przetarg trzeba będzie zaczekać kilka miesięcy.

O rozbudowie wejherowskiego szpitala, przede wszystkim o nowoczesny blok operacyjny, mówi się już od około czterech lat. Wtedy powstały wstępne koncepcje i opracowania.

Była wówczas inna sytuacja na rynku ekonomicznym, pracy i cen materiałów budowlanych – przyznaje Andrzej Zieleniewski, wiceprezes spółki Szpitale Pomorskie. – Gdy powstała konkretna koncepcja budowy bloku operacyjnego, kosztorys ustalono na poziomie 104 milionów złotych – dodaje.

Milowym krokiem w rozbudowie wejherowskiego szpitala było podpisanie 1 sierpnia 2017 roku umowy na dofinansowanie projektu „Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie”. W ramach inwestycji szpital w Wejherowie zostanie rozbudowany o czterokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się między innymi: blok operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi (zwiększenie powierzchni o ponad 11,5 tys. m kw.), centralna sterylizacja oraz oddziały: angiologiczny, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej.

Fot. TTM/archiwum

Jest to inwestycja długo wyczekiwana, ale i konieczna z punktu widzenia funkcjonowania szpitala. Co prawda, wejherowska placówka ma nowoczesne wyposażenie i wysoce wykwalifikowaną kadrę, ale problemem w jej poprawnym funkcjonowaniu mogą być nowe przepisy w zakresie działania bloków operacyjnych. Obecnie Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy ich nie spełnia. Modernizacja jest zatem niezbędna.

Fot. TTM/archiwum

Przetarg na rozbudowę wejherowskiego szpitala ogłoszono 19 października 2018 roku, a termin składania ofert wyznaczono na 14 grudnia 2018 roku. W tym czasie zgłosiło się sześciu oferentów.

Przetarg z 2018 roku poprzedzony był dialogiem technicznym. Po złożeniu ofert przez sześć podmiotów okazało się, że każda kwota przekraczała tę przewidzianą przez zamawiającego o około 30 procent, czyli o około 30 milionów złotych – mówi Andrzej Zieleniewski.

Z tych powodów doszło do unieważnienia przetargu, co ogłoszono 16 stycznia 2019 roku. Obecnie trwają prace związane z optymalizacją tej inwestycji.

Po raz kolejny będzie ona przeanalizowana pod kątem kosztochłonności i znalezienia rozwiązań, które przybliżą sposób jej realizacji. Całość postępowania, łącznie z przetargiem, chcielibyśmy przeprowadzić w 2019 roku. Prawdopodobnie ponowny przetarg będzie ogłoszony w III kwartale tego roku – podsumowuje Andrzej Zieleniewski.

Całkowita wartość projektu „Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie” to niemal 105 mln zł, z czego ponad 66 mln stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24