30.01.2019 07:55 0 mike/mat. pras.

Muzyk z powiatu wejherowskiego nominowany do Fryderyków 2019

Mat. pras.

Pochodzący ze Strzepcza (gm. Linia) muzyk jazzowy Tomasz Chyła, wraz z formacją Tomasz Chyła Quintet, otrzymał nominację do nagrody muzycznej Fryderyki 2019. Wyróżnienie dotyczy albumu „Circlesong” w kategorii Muzyka Jazzowa. Gala rozdania nagród odbędzie się 9 i 10 marca w Katowicach.

To już druga nominacja dla formacji Tomasz Chyła Quintet. Pierwszą zespół otrzymał w 2018 roku za album „Eternal Entropy”. Płyta nominowana w 2019 roku, „Circlesong”, ukazała się w październiku 2018 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia i była dofinansowana przez miasto Gdańsk. Premiera albumu miała miejsce w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Album spotkał się z ogromnym entuzjazmem ze strony krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale i szerokiej publiczności. Muzycy bazują całkowicie na improwizacji. Płyta ma jak najbardziej przybliżyć słuchacza do muzyków i zapewnić kontakt z wrażliwością zespołu. Inspiracją do powstania albumu były różnorodne tradycje muzyczne, a sama muzyka jest otwarta i organiczna. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych, takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną całość.

Tomasz Chyła pochodzi ze Strzepcza i od zawsze był mocno związany z Wejherowem. Jego zespół wywodzi się z gdańskiego środowiska jazzowego i coraz bardziej zaznacza swoją obecność na scenie. Formacja występuje w składzie:

– Tomasz Chyła (skrzypce);

– Piotr Chęcki (saksofon);

– Szymon Burnos (fortepian);

– Konrad Żołnierek (kontrabas);

– Sławomir Koryzno (perkusja).

Fryderyki to najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego. Pierwsza uroczystość wręczenia słynnych już statuetek odbyła się 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Galę poprowadzili wówczas Kora Jackowska i Marek Niedźwiecki. Pierwsze statuetki trafiły m.in. do zespołów Hey i Varius Manx, a także do Kasi Kowalskiej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24