05.02.2019 14:00 25 PM
Za rok miała się skończyć budowa atomówki – poczekamy na nią jeszcze kilkanaście lat
"Budowa" pierwszej polskiej elektrowni jądrowej trwa od 10 lat. Według pierwszych zapowiedzi, powinna już się kończyć. Najbardziej aktualne prognozy wskazują, że na atomówkę poczekamy do 2033 roku.
Pod koniec stycznia 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Przyszłość energii jądrowej". Krzysztof Tchórzewski, minister energii, otwierając ją, zapowiedział, że pierwsza polska elektrownia jądrowa zostanie uruchomiona w 2033 roku. Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski dodał, że do 2043 roku w Polsce będą działać aż dwie takie elektrownie – druga zlokalizowana w Polsce centralnej.
Zdaniem ministra Tchórzewskiego atom ma przyszłość nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Do jego rozwoju w Polsce niezbędne jest zaplecze naukowo-techniczne oraz polskie firmy.
– Niezwykle istotny jest również fakt, że nowoczesne technologie to także nowe metody pracy, a co za tym idzie – innowacyjny sposób zarządzania w sektorze – dodał minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Ministerstwo zakłada budowę sześciu bloków energetycznych o mocy 6–9 GW do 2043 roku.
– Będą to dwie elektrownie: jedna na północy kraju, gdzie trwają badania lokalizacyjne, natomiast druga w centralnej Polsce – powiedział Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii.
Resort energii szacuje realizację całego programu jądrowego na 100–135 mld zł przez 20 lat.
Tymczasem na stronie Gniewino.pl Mikołaj Orzeł, sekretarz gminy, podsumował decyzje, obietnice i zapowiedzi kolejnych rządów w ciągu ostatnich 10 lat. Według prognoz z 2009 roku, atomówka miała zostać uruchomiona w grudniu 2020 roku. Wersja z 2012 roku zakładała wybór lokalizacji do 2014 roku i budowę elektrowni do 2021 roku. Z kolei w 2013 roku podano, że atomówka powstanie w 2024, a dwa lata później data oddania została zmieniona na lata 2027–2029. Teraz dowiadujemy się, że budowa ma zakończyć się w 2033 roku.
– Wiele milionów złotych przeznaczono na sponsoring trójmiejskich klubów sportowych, a także wynagrodzeń i odpraw często zmieniających się prezesów atomowych spółek. W tym samym czasie rosły i rosną nadal straty budżetowe ponoszone przez naszą gminę, która nie może sprzedać gruntów sąsiadujących z potencjalną lokalizacją nad Jeziorem Żarnowieckim. Finansowany przez PGE EJ1 Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych, choć potrzebny, nie kompensuje nam wszystkich tych strat. Sytuacja taka staje się, niestety, trwałym problemem rozwojowym dla gminy Gniewino – pisze Mikołaj Orzeł.
Według nowych planów, lokalizacja elektrowni jądrowej ma zostać wybrana do 2020 roku.
Czytaj również:
Kalendarium
pokaż więcejNasze kamery
Fotogalerie
Informacje z dróg
pokaż więcej22.02.2019
16:27
Duże utrudnienia pojawiły się na Obwodnicy Trójmiasta. W wyniku kolizji na wysokości Owczarni nieprzejezdny jest jeden z pasów ruchu w stronę Gdyni, ale tak naprawdę ekspresówka korkuje się na obu jezdniach, i to już od Osowej. Utrudnienia występują też na odcinku od zjazdu z autostrady do Straszyna. Zagęścił się ruch na krajowej szóstce między Bolszewem a Gościcinem. To samo dotyczy dojazdu do świateł w Luzinie, na pasie w stronę Wejherowa. Jeśli chodzi o samo Wejherowo, to większego ruchu można się spodziewać na Świętego Jana, Rzeźnickiej i 12 Marca, od Myśliwskiej do krajówki. Podobnie jest na zjeździe z Przemysłowej i na Chopina. Zwalniamy też przy dojeździe do miasta od strony Pieleszewa. W Redzie utrzymuje się spore poruszenie na Puckiej, od Kazimierskiej do przejazdu kolejowego. Ciasno może być też na Morskiej, Obwodowej i Łąkowej. W Rumi natomiast z utrudnieniami trzeba się liczyć na Sobieskiego w Janowie, a także na Dąbrowskiego i Dębogórskiej. W Gdyni nadal utrzymują się utrudnienia na Estakadzie Kwiatkowskiego przy dojeździe do Obłuża. Na szybką jazdę nie ma też szans na Hutniczej w stronę Rumi oraz na Morskiej na Grabówku. Dla odmiany, całkiem spokojnie jest w powiecie puckim, gdzie tylko miejscowo ruch można zwalniać. Tak jest m.in. przy dojeździe do Kosakowa od strony Pogórza. Spowolnienia są też możliwe w okolicach Połchowa, Mrzezina i Żelistrzewa. Nad samym morzem, na wojewódzkiej 215-stce, wolniej pojedziemy w pobliżu Rozewia i Jastrzębiej Góry.
15:27
Coraz więcej aut można napotkać na ulicy Puckiej w Redzie, od skrzyżowania z Gdańską do alei Lipowej. Poza tym większego ruchu można się spodziewać na Gniewowskiej. W Rumi natomiast całkiem solidnie korkuje się już Sobieskiego, od Janowa do centrum. Szans na płynną jazdę nie ma też na końcowym odcinku Dąbrowskiego, przy dojeździe do Starowiejskiej. Popołudniowego szczytu komunikacyjnego nie sposób przeoczyć na północy Gdyni. Dojazd do Obłuża Estakadą Kwiatkowskiego korkuje się już od terminalu kontenerowego. Tłoczno jest także na Hutniczej, od estakady do Meksyku. Morska w stronę Rumi przytyka się od zjazdu z obwodnicy do Cisowej. Na razie nie ma za to poważniejszych utrudnień na samej ekspresówce. Gorzej jest z dojazdami do tej trasy. W korku można utknąć na Małokackiej w Gdyni czy na Spacerowej w Gdańsku. Na razie nie ma jeszcze korków na krajowej szóstce z Wejherowa do Lęborka. Wzmożony ruch można już jednak zauważyć w Gościcinie, Kębłowie i Strzebielinie. A jeśli chodzi o samo Wejherowo, przejazd tranzytem przez miasto odbywa się całkiem płynnie. Ruch zwalnia na bocznych ulicach – na Przemysłowej, 12 Marca, Rybackiej i Chopina. W powiecie puckim z koniecznością redukcji prędkości trzeba się liczyć na wojewódzkiej 218-stce, w okolicach Jeziora Dobre. Podobnie jest na trasie ze Starzyna do Łebcza. Nad samym morzem spowolnienie jest prawdopodobne między Jastrzębią Górą a Chłapowem. Wolniej dotrzemy też do Władysławowa od strony Swarzewa.
12:56
Na ulicy Kamiennej w Rumi dachowało auto, najprawdopodobniej jedna osoba została poszkodowana.
08:39
W Rumi na DK6 jest lepiej niż godzinę temu - odpuścił zator na wysokości Sabata. Należy uważać także na trasie z Łężyc do Rumi – tutaj również może być ślisko. W Gdyni na Morskiej przed Estakadą zderzyły się dwa auta – są niewielkie utrudnienia.
08:38
Ślisko jest na trasie z Luzina przez Robakowo i Gowino do Wejherowa – prosimy uważać na drodze na tej trasie. Podobnie jak na drodze z Krokowej do Wejherowa czy z Władysławowa do Redy.
Prognoza pogody
