20.03.2019 13:26 12 mike/KWP Gdańsk

Propagowali faszyzm – trafili za kraty. Wśród zatrzymanych młoda kobieta

Źródło: KWP Gdańsk

W środę (20 marca) funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poinformowali o zatrzymaniu trzech osób podejrzanych o nawoływanie do nienawiści i propagowanie poglądów faszystowskich. Są nimi 23- i 34-letnim mężczyzna oraz 20-letnia kobieta. Zatrzymanym grozi do dwóch lat więzienia.

Kilka dni temu media elektroniczne w całej Polsce obiegły bulwersujące zdjęcia wykonane przed jednym z wegańskich barów w Gdańsku. Widać było na nich wulgarne plakaty zawierające groźby karalne i namawiające do nienawiści. Sprawą zajęli się kryminalni z gdańskiej komendy miejskiej. Łącznie mundurowi otrzymali trzy podobne zgłoszenia dotyczące wspomnianych przestępstw i potraktowali je bardzo poważnie.

Źródło: Facebook

Na miejsce tych przestępstw skierowano policjantów z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy podczas swojej pracy zabezpieczyli wiele śladów. Zostały one przekazane do analizy policjantom z laboratorium kryminalistycznego policji. Kryminalni zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu w różnych częściach miasta, które były przez nich przez wiele godzin dokładnie analizowane. Równolegle funkcjonariusze sprawdzali każdą informację, którą otrzymywali, rozmawiali z osobami, przesłuchiwali świadków. Policjanci typowali osoby, które mogą być odpowiedzialne za to przestępstwo – informują mundurowi z KWP Gdańsk.

Intensywna praca funkcjonariuszy przyniosła pożądane skutki. W środę (20 marca) rano na terenie Gdyni zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę, którzy mogą mieć ścisły związek ze sprawą. Wskazują na to również dowody, które ujawniono w mieszkaniu zatrzymanych.

Źródło: KWP Gdańsk

Policjanci znaleźli liczne materiały przedstawiające symbole, znaki i rysunki faszystowskie oraz treści świadczące o propagowaniu rasizmu. Zabezpieczono komputery oraz ulotki i odzież świadczącą o sympatyzowaniu tych osób z organizacjami o poglądach skrajnie nacjonalistycznych – podają kryminalni z Gdańska.

Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu. Niebawem podejrzani zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty. Propagowanie ustroju faszystowskiego lub innego totalitarnego albo nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych bądź ze względu na bezwyznaniowość jest przestępstwem określonym w art. 256 Kodeksu karnego. Za jego popełnienie grozi do dwóch lat więzienia.

Źródło: KWP Gdańsk


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24