22.03.2019 11:10 7 PM

Gdańskie lotnisko będzie rozbudowane za ponad 100 milionów złotych

Fot. mat. pras.

Nowy pirs, większa strefa non-Schengen i miejsce dla dziewięciu milionów pasażerów rocznie – tak za dwa lata ma wyglądać gdańskie lotnisko. Jeszcze w marcu ma zostać ogłoszony przetarg na rozbudowę Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

W ramach inwestycji ma zostać wybudowany nowy pirs, w którym znajdą się między innymi dodatkowe gate'y i punkty odprawy paszportowej. Przy odlotach będzie ich 10, a przy przylotach – 12. Powiększony zostanie również centralny punkt kontroli bezpieczeństwa. Obecnie jest w nim 11 linii kontroli, a po rozbudowie – będzie 18. Pozwoli to zmniejszyć kolejki do kontroli. Zwiększona będzie również z pięciu do dziewięciu liczba karuzel do odbioru bagażu.

Od strony płyty postojowej będą cztery zewnętrzne klatki schodowe umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich. Tym samym po raz pierwszy na gdańskim lotnisku wystąpi możliwość obsługi za pomocą rękawa samolotu przylatującego lub odlatującego do strefy non-Schengen. Łącznie po rozbudowie do dyspozycji pasażerów będzie 30 gate'ów odlotowych – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Ruch lotniczy na gdańskim lotnisku stale wzrasta. W 2018 roku obsłużonych zostało prawie pięć milionów pasażerów. Rośnie również liczba operacji lotniczych. Wokół lotniska powstaje również nowe centrum biurowo-inwestycyjne.

Fot. mat. pras.

Inwestycja będzie kosztować ponad 100 milionów złotych i ma być sfinansowana ze środków własnych portu lotniczego. Budowa ma rozpocząć się jesienią 2019 roku. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego pirsu jesienią 2021 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24