26.04.2019 12:02 4 PM

Wielcy fani małego auta spotkają się na zlocie w Przetoczynie

Źródło: Fan Klub Maluch Przetoczyno/Facebook

Auto, które zmotoryzowało Polskę stało się teraz legendą i gratką dla kolekcjonerów. Mowa o fiacie 126p, którego miłośnicy spotkają się w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Przetoczynie.

To już trzeci Kaszubski Zlot Fiata 126p, który odbywa się na terenie gminy Szemud. Oprócz posiadaczy kultowego „Malucha” organizatorzy zapraszają także właścicieli innych pojazdów polskiej produkcji i zapowiadają liczne atrakcje.

Przewidziano wiele atrakcji dla dużych i małych, takich jak: konkursy z nagrodami, pokaz ratownictwa drogowego, kuchnię polową, wspólne ognisko czy koncert Romana Reeda – informują organizatorzy.

Gościem honorowym imprezy będzie MICHU, znany youtuber i przyjaciel Fan Klubu Przetoczyno.

Zlot fanów fiata 126p będzie połączony ze zbiórką pieniędzy dla 12-letniego Oskara z Wejherowa, który choruje na rzadką chorobę genetyczną – zespół niedoboru glukozy typu 1. Chłopiec wymaga kosztownego leczenia, specjalnej diety i rehabilitacji.

Fiat 126p, który był wytwarzany nad Wisłą przez ponad 27 lat, zmotoryzował Polskę. W czasach, gdy posiadanie własnego auta było oznaką wysokiego statusu społecznego, stał się obiektem pożądania. Doceniano go za prostotę obsługi, niewielkie koszty utrzymania, niezłą zwrotność i przyzwoite spalanie. Na początku lat 90. XX wieku fiat 126p popadł w niełaskę, ustępując miejsca mniej lub bardziej nowoczesnym konstrukcjom z Zachodu. Ostatni „Maluch” zjechał z taśmy produkcyjnej 22 września 2000 roku. Łącznie w naszym kraju wyprodukowano łącznie ponad 3,3 miliona egzemplarzy tego pojazdu w różnych wersjach. Obecnie fiat 126p doczekał się statusu samochodu kultowego i ma liczne grono miłośników, do których zalicza się m.in znany amerykański aktor Tom Hanks.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24