02.05.2019 11:00 0 mike/Portgdansk.pl

W Gdańsku gościli przedstawiciele jednego z największych portów świata

Źródło: Portgdansk.pl

Ponad miliard ton obsłużonych ładunków z całego świata – takim osiągnięciem może się pochwalić chiński port Ningbo-Zhoushan, czwarty największy kontenerowy port na świecie. Jego przedstawiciele przyjechali do Gdańska. Rozmawiano o współpracy z Portem Gdańsk, m.in. w zakresie wymiany kadr.

Jeśli uczyć się, to od najlepszych. Z takiego założenia wychodzą przedstawiciele zarządu Portu Gdańsk, którzy pod koniec kwietnia spotkali się z przedstawicielami ogromnego portu kontenerowego Ningbo-Zhoushan. Stronę chińską reprezentowali Tao Chengbo, wiceprezes zarządu w Porcie Ningbo-Zhoushan, oraz dyrektorzy działów HR, Strategii i Umów, Nauki i Technologii: Wang Jiancheng, Pan Xizhong, Chen Jianliang, Wu Xudong, Jiang Fengxiang.

Współpraca z jednym z największych portów kontenerowych na świecie ma dla nas ogromne znaczenie. Z roku na rok zwiększa się liczba przeładowywanych kontenerów. Chcemy poszerzać możliwości obsługowe Portu Gdańsk, a także zapewniać rozwój naszym pracownikom. Zacieśnienie współpracy z Portem Ningbo to obustronna korzyść. Dzięki koncepcji szkolenia personelu oraz wymiany talentów wśród studentów moglibyśmy nie tylko podnieść poziom wykształcenia, ale również zainwestować w przyszłą kadrę pracowniczą – mówi Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Podczas wizyty rozmawiano na temat dalszej współpracy między portami, a także na temat rozwoju nowych technologii oraz wspólnej koncepcji szkoleń personelu, wymiany studentów i start-upów. Poruszono również kwestię flagowej inwestycji w gdańskim porcie – Portu Centralnego – oraz metod zarządzania portem. Przedstawiciele Portu Ningbo zaprosili Port Gdańsk do wzięcia udziału w piątej edycji Maritime Silk Road Port International Cooperation Forum (MPF2019) w Chinach. Oba porty zamierzają podjąć też współpracę w zakresie wymiany kard. Każdy z nich miałby wyznaczyć menedżerów odpowiedzialnych za organizację i wymianę pracowników.

Dzięki takiemu systemowi polscy i chińscy pracownicy portów mogą poszerzać swoją wiedzę, kompetencje, poznawać specyfikę pracy. Specyfika funkcjonowania obu portów jest odmienna, dlatego takie rozwiązanie pozwoli nie tylko na wymianę doświadczeń, ale także przełamywanie barier i rozpoznanie wzajemnych potrzeb – tłumaczy Sławomir Michalewski, wiceprezes ds. finansowych w Porcie Gdańsk.

Port Gdańsk posiada regularne połączenie z portem Ningbo. Obsługuje dwa cotygodniowe serwisy kontenerowe Maersk Line i Ocean Alliance, w którego skład wchodzą: OOCL, Cosco, CMA CGM i Evergreen. Czas transportu na linii Gdańsk–Ningbo wynosi 33 dni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...