01.06.2019 09:33 4 Kwt/mat.prasowe

Emeryci wybierają pracę zamiast wypoczynku

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Z roku na rok zwiększa się liczba emerytów, która decyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej. Na koniec ubiegłego roku liczba pracujących seniorów wyniosła 742 tys. osób i stanowiła 13 procent wszystkich emerytów w Polsce. To o 30 procent więcej niż jeszcze 4 lata temu.

Obecnie tylko na Pomorzu pracuje 45 tys. osób, które mają ustalone prawo do emerytury. Oznacza to, że dodatkowy zarobek wybrało blisko 13 procent wszystkich pomorskich emerytów.

Emeryci w naszym województwie stanowią 5,5 proc. wszystkich zatrudnionych (krajowa średnia to 5,7 proc.). Najwięcej z nich, bo aż 12,8 proc., pracuje w handlu i naprawie pojazdów, opiece zdrowotnej i pomocy socjalnej (11,7 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (11,4 proc.). Wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet (56 proc.). Panie chętniej uzupełniają swoje dochody, gdyż mają niższe od mężczyzn świadczenia. Powodem są mniejsze zarobki, krótszy staż pracy oraz niższy o 5 lat wiek emerytalny – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Pracy na emeryturze sprzyjają bardzo korzystne zasady ubezpieczeń społecznych, polegające na wyłączaniu opłacania niektórych składek.

Emeryt prowadzący działalność gospodarczą podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie musi natomiast opłacać składek emerytalnej i rentowej. Powoduje to, że 29,2% pracujących emerytów prowadzi działalność gospodarczą, a 25,8% pracuje na umowach zlecenia. Seniorzy korzystają z tych form zatrudnienia częściej niż osoby w wieku produkcyjnym – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Każdy przepracowany rok, może zwiększyć świadczenie nawet o 8–9 procent. W momencie przejścia na emeryturę wszystkie zgromadzone podczas dodatkowej pracy składki są waloryzowane i przeliczane na świadczenie. Każdego roku decyduje się na to około 20 procent uprawnionych do emerytury.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24