31.05.2019 13:30 35 PM

Refulacja tak, ale nie w sezonie. Mieszkańcy Ostrowa protestują

Fot. Marek Trybański/TTM

„Naszym jedynym atutem, żeby ściągnąć klienta, jest plaża, której w okresie sezonu letniego w ogóle nie będziemy mieli” – mówią mieszkańcy Ostrowa, którzy nie chcą refulacji w szczycie sezonu. Boją się, że wpłynie to negatywnie na ich zarobek i odstraszy turystów.

Refulacja, czyli poszerzanie plaży, ma odbywać się od czerwca do sierpnia w Ostrowie, Jastrzębiej Górze czy Kuźnicy. Każdego roku morze w pasie nadmorskim zabiera kilka metrów plaży. W Jastrzębiej Górze czy w Ostrowie w niektórych miejscach jest ona bardzo wąska lub jej w ogóle nie ma. Stąd pomysł, żeby przeprowadzić inwestycję.

O potrzebie refulacji jest mowa od kilku lat, samej refulacji domagali się mieszkańcy naszych miejscowości. Dzięki realizacji inwestycji przez Urząd Morski w Gdyni, związanej z pogłębieniem Portu Północnego w Gdańsku, pojawiła się możliwość przeprowadzenia tej inwestycji – wyjaśnia Grzegorz Żaczek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego we Władysławowie.

W Ostrowie prace mają trwać od 4 do 29 lipca. Podczas refulacji kolejne, kilometrowe odcinki plaży mają być zamknięte. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy miejscowości, którzy boją się o utratę turystów i co za tym idzie – dochodów. Niektórzy utrzymują się tylko z ruchu turystycznego.

Z mediów, zupełnie przez przypadek, dowiedzieliśmy się, że będzie tutaj planowana refulacja w okresie szczytu sezonu letniego. Wcześnie mówiono o tej refulacji, natomiast nigdy nie było żadnych szczegółów. Dla wszystkich osób, które porobiły rezerwacje na tegoroczne wakacje, to był szok. Nie mamy jako mieszkańcy nic przeciwko refulacji, tylko nie zgadzamy się z terminem, jaki nam zafundowano. To nie jest żadna atrakcja dla turystów oglądanie ciężkiego sprzętu na plaży – mówi Aleksandra, która prowadzi działalność gospodarczą w Ostrowie.

Mieszkańcy zgadzają się na przeprowadzenie prac w Ostrowie Kolonii, bo tam plaży nie ma, ale Ostrowo Główne według nich ma piękną plażę.

Jesteśmy absolutnie za refulacją, ale w części wschodniej naszej plaży, więc od wejścia 28 do wejścia 33. Tam faktycznie nie ma plaży i ten refulat jest bardzo potrzebny – zaznacza Dariusz Kozikowski, mieszkaniec Ostrowa, który prowadzi działalność gastronomiczną i wynajmuje pokoje.

Władze miasta wyjaśniają, że przekazywały na spotkaniach wiejskich w marcu informacje o inwestycji. Zapowiadają również, że wciąż trwają rozmowy i negocjacje.

Wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, z tego, że termin jest niefortunny. Burmistrz jest w stałym kontakcie w Urzędem Morskim w Gdyni, rozmawiał także z sołtysem czy też z radnym. Mam nadzieję, że wspólnie dojdziemy do takiego kompromisu, który zadowoli wszystkie strony – dodaje Grzegorz Żaczek.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

W środę o godzinie 18:00 w Ostrowie i w czwartek o godzinie 18:00 w Jastrzębiej Górze gmina organizuje spotkania informacyjne dla mieszkańców w tej sprawie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24