11.06.2019 09:45 1 PM

Żar leje się z nieba. Upał na Pomorzu – może być niebezpiecznie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Woda, nakrycie głowy, lekka przewiewna odzież, kremy z filtrem i unikanie słońca – to może pomóc nam przetrwać upalne dni. IMGW wydało ostrzeżenie dla Pomorza. Maksymalna temperatura w dzień może wynieść nawet 34 stopnie Celsjusza. Miejscami występować będą także burze, które mogą być gwałtowne.

Najbliższy tydzień przyniesie sporą dynamikę w pogodzie. Należy się liczyć również ze wspomnianymi zagrożeniami w postaci upału i silnych burz.

Temperatura powietrza miejscami może osiągać 32 °C, 34 °C. Chwilowym wytchnieniem może być czwartek, ale ochłodzenie, które wtedy wystąpi, będzie ledwie kilkustopniowe. Warto również podkreślić, że będą takie noce, kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniżej 20°C. Po nieco chłodniejszym czwartku, w piątek najprawdopodobniej czeka nas ponowny, silny napływ powietrza zwrotnikowego i znaczny upał. Niezbyt silne ochłodzenie nastąpi dopiero w niedzielę – informuje IMGW.

W najcieplejszych porach dnia lepiej pozostać w chłodnym lub zacienionym miejscu. Ze względu na możliwość występowania odczucia duchoty, osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom w najcieplejszej porze dnia zalecany jest odpoczynek w miejscach klimatyzowanych lub zacienionych i przewiewnych. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody. Przebywając na zewnątrz w czasie burz, należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przypominamy także, by nikogo nie pozostawić w zamkniętym aucie. Temperatura w samochodzie pozostawionym na słońcu, w ciągu godziny może wzrosnąć nawet do 50 stopni Celsjusza. W czasie wysokich temperatur należy pamiętać nie tylko o ludziach, ale również o czworonogach. Na przegrzanie szczególnie narażone są psy, które, w przeciwieństwie do człowieka, nie mają gruczołów potowych i chłodzą się głównie przez zianie. Jak powinniśmy reagować, gdy widzimy zwierzę zamknięte w aucie? W pierwszej kolejności należy poinformować odpowiednie służby.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24