11.06.2019 10:55 1 mike

Przyjdź na spotkanie i porozmawiaj o wyborach sprzed 30 lat

Mat. pras.

W najbliższą niedzielę (16 czerwca) o godzinie 18:00 będzie okazja, by porozmawiać o najnowszej historii Polski, a dokładniej – o 30. rocznicy pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów po parlamentu. Spotkanie poświęcone tej tematyce odbędzie się w wejherowskim muzeum.

Wybory z dnia 4 czerwca 1989 roku uznaje się za jeden z najważniejszych momentów z powojennych dziejach Polski. Wprowadzenie pluralizmu politycznego oznaczało kres monopartyjnego systemu opartego na rządach PZPR. Czerwcowe wybory były jednym z punktów realizacji wcześniejszych porozumień między stroną rządową a środowiskami skupionymi wokół opozycji demokratycznej. Ich rezultat, druzgocąca klęska obozu rządzącego, oznaczał rewolucję na polskiej scenie politycznej, a w szerszym kontekście – zapoczątkowanie demokratycznych przemian w całym Bloku Wschodnim.

W 30. rocznicę czerwcowych wyborów odbyły się już obchody Święta Wolności i Solidarności. Jednak jubileuszowy rok jest okazją do wspomnień i refleksji nad tym, jakie były długofalowe rezultaty wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Warto też pamiętać o ludziach, którzy przyczynili się do historycznych przemian. Taka okazja do przywołania najnowszej historii nadarzy się także w Wejherowie. Już w najbliższą niedzielę (16 czerwca) będzie się można spotkać z uczestnikami pamiętnego czerwca.

Organizatorem kampanii wyborczej „Solidarności” był Regionalny Komitet Obywatelski, wspierany przez kilkudziesięciu wolontariuszy z okręgu wyborczego nr 24 obejmującego obecny powiat wejherowski, pucki i kartuski. Szczególnie zapraszamy wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w przebieg akcji wyborczej w 1989 roku – informują organizatorzy przedsięwzięcia.

Spotkanie w wejherowskim muzeum (ul. Zamkowa 2a) zaplanowano na godzinę 18:00. Więcej m.in. na temat wyborów 4 czerwca można się powiedzieć z rozmowy „Gościa Dnia” Twojej Telewizji Morskiej i Radia Norda FM, która jest dostępna tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24