17.06.2019 12:30 3 Gol

W Wejherowie też będzie parkrun. Pierwszy bieg już 22 czerwca

Fot. Pixabay.com

Największa światowa inicjatywa biegowa zawita również do Wejherowa. W sobotę (22 czerwca), w Parku Miejskim o godzinie 9:00 po raz pierwszy w stolicy powiatu wejherowskiego odbędzie się parkrun.

Co to jest parkrun i czym wyróżnia się spośród innych inicjatyw dostępnych dla biegaczy? To największa, cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5 km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 20 krajach świata, w tym w Polsce, w ponad 1700 lokalizacjach i skupiają ponad 5,6 milionów biegaczy amatorów.

Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność – nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również poza jej granicami. Parkrun to cykliczne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu, organizowane w każdą sobotę o godz. 9:00 przez cały rok. Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięczają szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdemu, bez względu na stopień zaawansowania czy kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników, parkrun może stanowić uzupełnienie treningu, możliwość poprawy kondycji lub okazję do rozpoczęcia biegowej przygody.

Parkrun to biegi dla wszystkich, niezależnie od stażu biegowego – mówi Monika Formella, koordynator wejherowskiego parkrunu. – Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako możliwość poprawienia szybkości i wytrzymałości. Dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Dodatkowo do udziału w parkrun zachęcamy całe rodziny, biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania. W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu – dodaje.

Dodajmy, że spośród większości imprez biegowych parkrun wyróżnia jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy, oprócz udziału jako biegacze, mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy.

Idea wolontariatu w ramach parkrun, na której opiera się cała inicjatywa daje uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę organizatora, co nie jest możliwe w przypadku innych imprez biegowych – mówi Formella. – Pozwala to uczestnikom nie tylko zdobyć nowe doświadczenia, ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności biegaczy w swojej miejscowości.

Wejherowskie biegi, których inauguracja odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, organizowane będą w każdą sobotę o godz. 9:00. Udział w biegach będzie bezpłatny, a od uczestników wymagane będzie jedynie dokonanie jednorazowej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego kodu uczestnika.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24