20.06.2019 13:30 3 raz

Nad rzeką Redą będą się szkolić Strażnicy Rzek WWF

Źródło: WWF

Człowiek nie przeżyje bez wody, podobnie jak żadne ze zwierząt. Woda to podstawa każdego ekosystemu. Niestety, często rzeki zmieniają się np. w kanały na śmieci. Dlatego tak ważna jest praca obrońców rzek. Można wstąpić w ich szeregi.

Strażnicy Rzek WWF to grupa miłośników przyrody, którym los rzek nie jest obojętny i chcą aktywnie działać dla ich dobra. Świetną okazją do zapoznania się z przyrodniczymi i prawnymi podstawami ochrony słodkich wód oraz zdobycia cennych informacji przydatnych w działaniach strażników będzie najbliższe szkolenie, które odbędzie się 22–23 czerwca w Gdańsku.

Program Strażnicy Rzek WWF ruszył w 2018 roku z inicjatywy Fundacji WWF Polska. Do tej pory udało się zaangażować kilkuset Strażników, którzy aktywnie działają dla dobra rzek w swoim sąsiedztwie – wyjaśnia Zofia Pawelska z WWF Polska. – W gronie tym znajdują się osoby, które zajmują się ochroną przyrody naukowo, ale duża część strażników nie ma wykształcenia w tej dziedzinie, interesuje się rzekami hobbystycznie, a dzięki merytorycznemu wsparciu Fundacji WWF Polska, jest w stanie wiele zdziałać na rzecz tych cennych obszarów.

Jak dodaje, zadaniem wolontariuszy jest prowadzenie działań edukacyjnych, monitorowanie prac utrzymaniowych na ciekach wodnych, gromadzenie i udostępnianie często trudno dostępnych danych, konsultowanie dokumentów, przeprowadzanie interwencji oraz akcji sprzątania rzek.

Osoby zainteresowane tego typu działalnością powinny w dniach 22–23 czerwca pojawić się w Gdańsku, gdzie organizowane będzie szkolenie dla obecnych Strażników Rzek WWF i wszystkich tych, którzy chcą dołączyć do tego grona.

Będzie to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z ochroną rzek, ale także pogłębienia wiedzy na temat ekosystemów wodnych – zachęca przedstawicielka organizacji. – Pierwszy dzień szkolenia będzie spotkaniem warsztatowym, podczas którego będzie można poznać przyrodnicze i prawne podstawy ochrony rzek. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się o problemach związanych z ciekami wodnymi, będą mogli wymienić się także swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.

Drugiego dnia uczestnicy warsztatów wybiorą się wspólnie nad rzekę Redę, aby wykorzystać uzyskaną wiedzę w praktyce.

Zgłoszenia na warsztaty wysyłać można na adres: [email protected]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24