22.06.2019 09:30 4 raz/mat. pras

Będzie można sprawdzić, jak wysoką dostaniemy emeryturę

Źródło: ZUS

Każdy, kto odłożył choćby jeden grosz na koncie emerytalnym w ZUS, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Warto do niej zajrzeć, by sprawdzić zgromadzone składki i wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

Jak podaje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS, firma rozpoczęła wysyłkę blisko 19 mln informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Na Pomorzu otrzyma ją milion trzysta tysięcy osób. Ostatni z nich – do końca sierpnia.

IOSKU, bo o tym programie mowa, to dokładny opis stanu konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 roku. Otrzymają go osoby, na których konto trafiła przynajmniej jedna składka. Informacja zawiera sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie, ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS.

Jeżeli osoby, które pracowały przez 1999 roku, znajdą tam informację, że kapitał początkowy to 0 zł, powinny jak najszybciej wystąpić o jego ustalenie. Ma on bowiem znaczący wpływ na wysokość świadczenia – podkreśla Cieszyński.

W IOSKU wskazano także składki, które wpłynęły na konto w 2018 roku. Wyszczególniony jest miesiąc, kwota i kto je opłacił. Dzięki tej informacji można sprawdzić, czy na koncie są odprowadzone składki od wszystkich umów o pracę czy zlecenia. Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił do ZUS tyle, ile powinien.

Członkowie OFE dowiedzą się z kolei, ile ich składek trafiło do otwartego funduszu emerytalnego.

Osoby, które mają 35 i więcej lat, dzięki IOSKU poznają wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały, a tylko bazowały na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby nadal pracowały i odprowadzały składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat – dodaje przedstawiciel ZUS. – Dodatkowe dwa warianty przy tych samych założeniach, uwzględniają także składki z subkonta w ZUS. Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych, jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej.

W IOSKU, oprócz kwot i obliczeń, jest także informacja, jakie korzyści daje opłacanie składek i na jakie świadczenia można liczyć już teraz. Chodzi tu o zasiłki chorobowy, macierzyński, opiekuńczy wyrównawczy czy renty.

Klienci, którzy korzystają z Platformy Usług Elektronicznych ZUS, nie dostaną IOSKU. Te prawie 2,5 mln osób ma dostęp do danych zawartych w piśmie przez cały czas online.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24