23.06.2019 14:30 0 raz

Przejdą setki kilometrów, by plaże były dostępne dla wszystkich

fot. UM Władysławowo

Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wszyscy mogą korzystać ze złocistych, polskich plaż. Na przykład wiele z nich jest niedostępnych dla osób niepełnosprawnych. Dlatego przejdą oni ponad 400 kilometrów, by to zmienić.

W trakcie niespełna miesiąca pokonają pieszo brzegiem Bałtyku trasę liczącą 440 kilometrów, po to by polskie plaże stały się dostępne dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. 1 lipca rusza 8. edycja społecznego projektu "440 km po zmianę", w tym roku w nowej odsłonie.

W 2011 roku Sylwia Biernacka, pomysłodawczyni projektu, po raz pierwszy odbyła samotną wędrówkę, podczas której pokonała 440 km idąc plażą wzdłuż Bałtyku. Nie była to zwykła podróż, przyświecała jej idea wsparcia kobiet z niepełnosprawnością oraz modernizacji polskich plaż na takie, które są dostępne dla wszystkich. Wraz z kolejnymi edycjami, odbywającymi się co roku w lipcu, do Sylwii dołączały osoby podzielające ideę projektu, ambasadorki i ambasadorzy – podają władysławowscy urzędnicy.

W tym roku organizatorki projektu chcą zaprosić do wspólnego przejścia jak największe grono uczestników i uczestniczek, którzy utworzą zespoły sztafetowe liczące od 2 do 4 osób. Każdy z nich pokona wybrany przez siebie fragment 26 odcinkowej trasy, do wyboru są odcinki różnej długości wzdłuż całego Wybrzeża. Zadaniem grup będzie jednak nie tylko przejście danego fragmentu 440 kilometrowej trasy, ale przede wszystkim dokonanie audytu dostępności odwiedzonych plaż oraz informowanie napotkanych w drodze osób o idei projektu.

Dzięki działaniom zespołów po zakończeniu przejścia zostanie opracowany pierwszy społeczny raport dotyczący aktualnego stanu wejść na plaże – wyjaśniają przedstawiciele urzędu we Władysławowie. - W raporcie zamieszczone zostaną odpowiedzi uzyskane od samorządów, dotyczące ich działań związanych z modernizowaniem plaż. Zebrane w 2019 roku odpowiedzi będą porównane z tym, co Fundacja Machina Zmian otrzymała od samorządów w 2016 roku. Będzie to jednocześnie weryfikacja, czy deklarowane plany modernizacji zostały spełnione. Raport zostanie wysłany do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do mediów ogólnopolskich.

Do uczestnictwa w akcji można zgłaszać się https://evenea.pl/event/440kmpozmiane/


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24