26.06.2019 09:00 0 PM/pomorskie.eu

Nowatorski zabieg przeprowadzony w wejherowskim szpitalu uratował pacjenta

Fot. Szpitale Pomorskie

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie wykonano pierwszy w Polsce północnej oraz jeden z pierwszych i nielicznych do tej pory w kraju zabiegów, który ratuje przed udarem mózgu. Lekarze w tętnicach pacjenta umieszczają specjalne filtry.

Chodzi o nowatorski zabieg z wykorzystaniem tzw. systemu neuroprotekcji. W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń przeprowadzili go wspólnie lekarze z Wejherowa pod nadzorem prof. Zbigniewa Kalarusa z kliniki w Zabrzu. Dzięki temu uratowali 69-latka z Gdyni.

Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka przeprowadzono z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji. Polega on na wykonaniu niewielkiego nakłucia tętnicy w nadgarstku i umieszczaniu w tętnicach szyjnych pacjenta specjalnych filtrów zapobiegających powstaniu skrzepów.

Filtry mają wychwytywać ewentualne fragmenty skrzepliny i zapobiegać okołozabiegowemu udarowi mózgu. Do tej pory system ten wykorzystywany był w trakcie zabiegów implantacji zastawki aortalnej (TAVI) – mówi dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w szpitalu w Wejherowie.

Po zakończonym zabiegu i usunięciu filtra, stwierdzono w nim obecność skrzepliny, która, dzięki wykorzystaniu neuroprotekcji, nie przedostała się do naczyń mózgowych. W ten sposób uniknięto okołooperacyjnego udaru mózgu.

Pierwszy zabieg w wejherowskim szpitalu wykonano 24 czerwca u 69-letniego mieszkańca Gdyni z migotaniem przedsionków oraz przeciwwskazaniami do długotrwałego leczenia przeciwkrzepliwego. Poprzednia próba wykonania zabiegu zakończyła się niepowodzeniem z powodu masywnego wykrzepiania w przedsionku serca. Podjęto decyzję o ponownej próbie, tym razem z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Wkrótce wejherowscy kardiolodzy planują wykonanie kolejnych tego typu zabiegów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24