05.07.2019 12:30 9 mike

Niedoceniane, choć niezbędne. Korytarze życia mają być obowiązkowe

Źródło: Youtube.com

Korytarz życia to nieoceniona pomoc dla służb ratowniczych. Niestety, wielu kierowców wciąż nie potrafi, nie chce bądź nie wie, jak go utworzyć. Dlatego szykują się zmiany w Kodeksie drogowym – korytarze ratunkowe mają być obowiązkowe. Nad doprecyzowaniem i uzupełnieniem dotychczasowych regulacji pracuje już Ministerstwo Infrastruktury.

Kierowcy skrajnie reagują na widok karetki pędzącej na sygnale. Niektórzy w popłochu wykonują nerwowe manewry, inni zachowują obojętność, choć starają się ustąpić miejsca, a jeszcze inni – z premedytacją ignorują uprzywilejowany pojazd. Tymczasem chodzi o ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Brak reakcji ze strony innych kierowców może doprowadzić do tragedii. Ratownicy medyczni każdego dnia zmagają się nie tylko z czasem, ale również z brakiem wyobraźni niektórych kierowców.

O tym, że zachowanie kierowców pozostawia wiele do życzenia, mogli się przekonać dziennikarze Twojej Telewizji Morskiej. Na nagraniu, które trwa zaledwie kilka minut, zarejestrowali kilka niebezpiecznych momentów, z którymi zespoły ratownictwa medycznego spotykają się na co dzień.

O poranku jechaliśmy do zdarzenia, które wymagało pilnej interwencji, w sytuacji uprzywilejowanej. Niestety, kilka razy nie mogliśmy przejechać, ponieważ inni uczestnicy ruchu utrudniali nam przejazd. Nie do końca są świadomi, jak się zachować. Za mało jest szkoleń w szkołach jazdy. Media też za mało o tym mówią – mówi Ryszard Renke, ratownik medyczny.

Fot. TTM

Problem się nasila w godzinach szczytu komunikacyjnego i zatorów, które panują na drogach. W przypadku zdarzeń zagrażających życiu liczy się jednak każda minuta.

Policjanci apelują do wszystkich kierowców, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i umożliwić dojazd pojazdom uprzywilejowanym jak najszybciej pod wskazany adres, Kierując pojazdem, warto też ściszyć muzykę i zachować skupienie. Zapewni to właściwe zachowanie bezpieczeństwa. Uniemożliwienie przejazdu służbom jest wykroczeniem z artykułu 90 Kodeksu wykroczeń. Jest to utrudnienia i tamowanie ruchu na drodze publicznej. Sprawca może być ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych – mówi sierż. sztab. Karolina Pruchniak, zastępca oficera prasowego KPP w Wejherowie.

Fot. TTM

Fot. TTM

Taryfikator za nieutworzenie korytarza życia może wyglądać podobnie. Nowe przepisy w tym względzie mają zostać przyjęte w trzecim kwartale 2019 roku. Aby pomóc ratownikom szybciej dotrzeć do pacjenta, wystarczy pamiętać zaledwie o jednej zasadzie.

Jeśli się zobaczy i usłyszy kartkę, warto zbliżyć się do krawędzi pasa ruch po tej stronie, po której się poruszamy. Na lewym pasie należy zjechać do lewej strony, a na prawym – do prawej strony. Nikt nie jedzie karetką na sygnale dla własnej przyjemności. Myślę, że warto ustąpić pierwszeństwa, by uratować komuś życie – podsumowuje Ryszard Renke.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24