13.08.2019 14:50 7 Kwt

Mieszkańcy Rumi będą świętować dzień patrona miasta

Mat. pras.

Kolejny rok z rzędu mieszkańcy Rumi będą świętować dzień patrona miasta, czyli świętego Jana Bosko. W trakcie festynu rekreacyjno-sportowego odbędzie się turniej sportowy.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 w czwartek (15 sierpnia) uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie złożeniem kwiatów na mogiłach żołnierzy, grobie Hipolita Roszczynialskiego oraz pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Festyn rekreacyjno-sportowy rozpocznie się o godzinie 15:00 na boisku wielofunkcyjnym przy ulicy Bukowej.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. turnieje piłki nożnej oraz rugby tag dla najmłodszych, rodzinne gry i zabawy, konkurs rysunkowy związany z 65-leciem miasta oraz mecz piłki nożnej, podczas którego samorządowcy zmierzą się z „resztą świata”. Podczas festynu do dyspozycji będą również dmuchane konstrukcje oraz stoiska gastronomiczne. Kulturalnym zwieńczeniem wydarzenia będą koncerty. Przed publicznością wystąpią: Gdańska Orkiestra Ogrodowa, Andrzej Rybiński oraz Joszko Broda z zespołem „Rodzina Brodów”. Festyn potrwa do godziny 20:00 – informują organizatorzy wydarzenia.

Przypomnijmy, że przedstawiciele salezjanów są obecni w Rumi od 82 lat, kiedy to stworzyli w tym mieście placówkę wychowawczą. Obecnie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują oratoria i uczestniczą w życiu duchowym lokalnych parafii, wpływając tym samym na kulturę i system wartości lokalnej społeczności.

Jan Bosko został ustanowiony patronem miasta w styczniu 2016 roku. Trzy lata później święty Jan Bosko oficjalnie stał się duchowym opiekunem Rumi. Tym samym liturgiczny obchód ku jego czci został podniesiony ze wspomnienia obowiązkowego do rangi uroczystości, która będzie obchodzona 31 stycznia każdego roku we wszystkich rumskich kościołach i kaplicach.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24