13.08.2019 13:40 1 NW

Gdynia otrzymała najwyższe wyróżnienie z możliwych

Fot. Marek Sałatowski/archiwum

Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce otrzymało drugi już certyfikat zgodności z normą ISO 37120. Tym razem mowa o poziomie platynowym, czyli najwyższym z możliwych. Norma jest narzędziem, które służyć ma ujednoliceniu monitorowania stanu rozwoju miasta w czasie.

ISO 37 120 jest pierwszym wskaźnikiem, którym może być wykorzystywany do śledzenia i raportowania postępów miasta, w zakresie zarządzania usługami miejskimi i jakością życia. Pozwala także miastu na pomiar skuteczności wykonywanych działań. Warto przypomnieć, że w 2017 roku Gdynia poddała się weryfikacji wskaźników miejskich, które dotyczyły wszystkich obszarów funkcjonowania miasta. Na skutek tych działań Gdynia otrzymała certyfikat na poziomie aspirującym. W tym roku zweryfikowanych zostało aż 95 wskaźników, dzięki czemu miasto otrzymało najwyższy – platynowy certyfikat.

Procedura certyfikacji przebiegała podobnie jak w poprzedniej edycji, tym razem jednak samodzielnie – bez wsparcia zewnętrznego, co potwierdza, że miasto potrafi właściwie zidentyfikować wskaźniki miejskie oraz posiada wiedzę na temat obszarów opisywanych przez normę. Świadomość ta została potwierdzona przez niezależnego audytora reprezentującego kanadyjską organizację World Council on City Data (WCCD) – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Ponownie poddano analizie m.in. gdyńską edukację, transport publiczny, środowisko i bezpieczeństwo. Wszystkie wskaźniki opublikowano na międzynarodowym portalu danych www.dataforcities.org, który prezentuje także ponad 50 innych miast na całym świecie – m.in. Londynu, Barcelony, Los Angeles czy Dubaju.

Zmierzenie efektów własnych działań jest dla wszystkich samorządów bardzo ważne, a dodatkowo robienie tego w sposób możliwy do zweryfikowania oraz porównywalny niezależnie od wielkości czy lokalizacji daje jeszcze większą korzyść. Dzięki ponownej certyfikacji, możemy jednoznacznie stwierdzić, w którym miejscu znajduje się miasto, jaki jest poziom jakości życia w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami miejskimi na świecie oraz potwierdzić, że Gdynia rozwija się w sposób zrównoważony – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Źródło: Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24