21.08.2019 12:30 1 mike/PR Gdańsk

Nieuczciwi handlarze luksusowymi samochodami trafili za kraty

Źródło: CBŚP

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się sprowadzaniem luksusowych aut z Niemiec. Nielegalny proceder polegał na unikaniu płacenia akcyzy poprzez wcześniejsze dekompletowanie pojazdów. Na razie zatrzymano sześć osób i zabezpieczono siedem aut, ale sprawa jest rozwojowa.

Grupa działała m.in. na terenie Pomorza co najmniej od stycznia 2019 roku i przyczyniła się do uszczuplenia należności Skarbu Państwa o nie mniej niż pół miliona złotych.

Mechanizm działania polegał na nabywaniu na terenie Niemiec drogich pojazdów, takich marek jak: Porsche, BMW, Audi, Mercedes, które po przewiezieniu do Polski, były dekompletowane we współpracującym z grupą warsztacie. Usuwano fotele, lampy, nadkola, zderzaki i inne elementy wyposażenia. Następnie niekompletne pojazdy były poddawane oględzinom, przez współpracującego z przestępcami rzeczoznawcę majątkowego – informuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Znaczącą rolę w całej grupie odgrywał również wspomniany rzeczoznawca. Poświadczał nieprawdę co do stanu technicznego aut i ich wartości, wskazując, że pojazdy są uszkodzone. W ten sposób zaniżano wartość samochodów, która stanowiła podstawę do ustalenia wysokości podatku akcyzowego.

Źródło: CBŚP Źródło: CBŚP Źródło: CBŚP Źródło: CBŚP Źródło: CBŚP

Kilka dni temu, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, na terenie województw pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego zatrzymano sześć osób.

W tym samym czasie przeprowadzono kilkanaście przeszukań w miejscach zamieszkania członków grupy oraz współpracujących z nimi firm. Podczas akcji, na poczet grożących podejrzanym kar o charakterze majątkowym, zabezpieczono mienie o wartości przekraczającej 2 mln zł. Do analizy zatrzymano dokumentację, telefony, nośniki danych informacyjnych i komputery. W trakcie akcji zatrzymano 7 luksusowych pojazdów marki: Porsche, BMW, Audi, Mercedes o łącznej wartości przekraczającej 2 mln zł – podaje gdańska prokuratura.

Mężczyznom postawiono m.in. zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i poświadczenia nieprawdy. Grozi im do 15 lat więzienia. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował sankcję w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć dalszych zatrzymań ani rozszerzenia materiału dowodowego.

W sprawie zabezpieczono również dokumentację dotyczącą 150 pojazdów zarejestrowanych przez grupę na terenie Polski oraz dokumentację z właściwych urzędów skarbowych dotyczącą podmiotów związanych z obrotem pojazdami. W dokumentacji pojazdy te były oznaczone jako „pojazdy specjalistyczne”, od których nie odprowadza się podatku akcyzowego. W rzeczywistości pojazdy nie posiadały cech konstrukcyjnych pozwalających na zakwalifikowanie ich do tego typu pojazdów, a dokumentacja była podrabiana. W związku z tym, że pojazdy były sprowadzane z Niemiec, skierowano Europejskie Nakazy Dochodzeniowe z wnioskiem o przekazanie dokumentacji dotyczącej rejestracji pojazdów na terenie Niemiec – informują prokuratorzy z Gdańska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24