01.09.2019 10:30 14 raz

Reda: Dostęp na perony SKM nadal nie dla osób na wózkach

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay.com

Niepełnosprawni pasażerowie korzystający z usług Szybkiej Kolei Miejskiej na dworcu w Redzie oraz rodzice z dziećmi w wózkach nadal mają utrudniony dostęp na perony. Kiedy powstaną – nie wiadomo. Są dopiero projektowane.

Wracamy do tematu, który opisywaliśmy w tym artykule. Jedna z mieszkanek Redy ponowiła zawarte w nim pytanie odnośnie do zamontowania windy lub podjazdu dla wózków na peron SKM.

Z podanych w październiku 2017 roku informacji wynikało, że władze miasta opracowały projekt dostosowania terenu dworca PKP do potrzeb mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych. Informowano, że po uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego Reda przystąpiła do realizacji przedsięwzięcia pt. "Budowa Węzła Integracyjnego", w wyniku którego zmieni się cały układ komunikacyjny dworca.

Przewidziano m.in. przebudowę zejścia do tunelu, instalację wind dla osób niepełnosprawnych oraz wyjście z tunelu na teren dworca i perony poprzez pochylnie. W tej chwili przygotowywany jest przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, która powinna zostać zrealizowana do końca 2018 roku – wyjaśniała Halina Grzeszczuk, zastępca burmistrza Redy.

Tymczasem mieszkanka zauważyła, że remont okolic dworca przebiega zgodnie z planem, za co należy się pochwała, ale w dalszym ciągu brakuje dostępu na peron SKM dla osób niepełnosprawnych bądź rodziców z dziećmi w wózkach.

Zazwyczaj słyszę odpowiedź, że to teren kolei – opisuje w pytaniach do burmistrza Redy. – Dalej jednak uważam, że gdyby miasto poświęciło na to swoje fundusze, PKP nie miałoby nic przeciwko. Chyba że dostali państwo odmowną odpowiedź od PKP, proszę zatem o informację. Jest to jedna z ważniejszych inwestycji która powinna położyć kres barierom komunikacyjnym w naszym mieście - podkreśliła redzianka.

Modernizacja peronów na dworcu w Redzie stanowi osobne przedsięwzięcie „Modernizacja linii kolejowej 203”, prowadzone przez PKP PLK SA – odpowiedział Łukasz Kamiński, zastępca burmistrza Redy. – Według naszych informacji, obecnie trwają prace projektowe, a projekt zakłada budowę wind na każdy peron i ułatwienia dla wózków oraz osób niepełnosprawnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24