02.09.2019 12:10 4 NW

Dzięki finansowemu wsparciu, powstanie kolejnych 55 firm

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Zakończyła się IV tura uzupełniająca programu pn. „Wsparcie przedsiębiorczości na Kaszubach”. Powiaty wejherowski, pucki i kartuski wzbogaciły się o 55 nowych przedsiębiorców. Uczestnicy projektu otrzymali po 19 350 zł dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu.

Uroczystość wręczenia umów ostatniej tury programu odbyła się w czwartek (29 sierpnia), w wejherowskim starostwie powiatowym. Grupa biznesmenów otrzymała umowy wraz z gratulacjami z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, oraz Gabrieli Lisius, starosty wejherowskiego.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Projekt rozpoczął się w 2016 roku. W minionym tygodniu zakończył się jego ostatni etap. Tym samym w trzech powiatach pojawiło się 270 nowych firm, których łączne dofinansowanie wynosi ponad 10 milionów złotych. Dotacje mają umożliwić dobry start firmom, z nadzieją, że w perspektywie czasu będą się one coraz bardziej rozwijały. Ponadto na biznesmenach ciążą pewne zobowiązania, których muszą przestrzegać, by wsparcie nie zostało cofnięte.

Muszą wywiązywać się w kolejnych miesiącach i latach m.in. ze zobowiązań wobec organów państwa, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczeń Zdrowotnych czy Urzędu Skarbowego. Mam jednak nadzieję, że będą zarabiać więcej, a ten zarobek wystarczy im na utrzymanie samego siebie i swojej rodziny – mówił Mieczysław Struk.

Warunek jest, by firmę utrzymać przez minimum rok. Chcielibyśmy jednak, aby ci, którzy otrzymali to wsparcie, prowadzili firmy jak najdłużej – dodaje Gabriela Lisius.

Projekt kierowany był m.in. do osób bezrobotnych, które mają problem ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia na rynku pracy. Nie można było także prowadzić własnej działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach. Uczestniczyć mogły w nim także osoby z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne.

By otrzymać dofinansowanie, oprócz powyższych wymagań, potrzebne były przede wszystkim chęci, których nie brakowało młodym przedsiębiorcom. Jeśli chodzi o reprezentowane branże, wśród panów dominowały głównie zakłady mechaniczne czy budowlane. Natomiast panie podjęły się takich zajęć, jak kosmetyczka, fryzjerka, dekoratorka wnętrz czy księgowa. Spośród innowacyjnych pomysłów pojawili się także nurek i paralotniarz. Sporo znalazło się także usług fotograficznych, krawieckich czy projektowania wnętrz i ogrodów.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

W IV turze dofinansowanie otrzymało 55 osób na kwotę ponad miliona złotych. Natomiast w trzech pozostałych wsparcie otrzymało 215 osób. Łącznie w ramach programu „Wsparcie przedsiębiorczości na Kaszubach” otwartych zostało 270 firm, które uzyskały dotację na kwotę łącznie ponad 10 mln złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...