03.09.2019 15:00 5 mike/Gdynia.pl

Gdyńskie maturzystki w światowej czołówce

Fot. Kamil Złoch/Gdynia.pl

Dwie absolwentki gdyńskiej „Trójki” – Weronika Gałka i Zofia Kwiatkowska – uzyskały maksymalny wynik 45/45 punktów z międzynarodowego egzaminu dojrzałości. Tak znakomity rezultat oznacza dołączenie do ścisłej światowej czołówki osób, które zdały maturę międzynarodową (IBO). Obie maturzystki odebrały specjalne nagrody prezydenta Gdyni. Swoją przyszłość wiążą z renomowanymi uczelniami na Wyspach Brytyjskich, gdzie będą studiować.

Gdyńska „Trójka” jest znana, nie tylko w Polsce, ze znakomitych wyników matury międzynarodowej. Średnie wyniki mieszczą się w przedziale 36–38 punktów. Przekroczenie poziomu 40 puntów oznacza już poziom światowy. Maksymalna wartość punktowa, czyli 45 punktów, to wyczyn, który nie zdarza się zbyt często. Od momentu przeprowadzenia pierwszego w Polsce egzaminu IBO w 1995 roku, udało się go osiągnąć 10 osobom.

Nasi absolwenci uzyskali bardzo dobre wyniki matury międzynarodowej. Szesnaście osób uzyskało 40 punktów i więcej. To już jest najwyższy światowy poziom. Wśród nich dwie dziewczyny – Weronika i Zosia, które uzyskały 45 na 45 możliwych punktów. Z tego też powodu otrzymały nagrodę w postaci Srebrnych Róż, przyznanych przez Towarzystwo Szkół Twórczych – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Matury Międzynarodowej nr 0704, cytowany przez portal Gdynia.pl.

Fot. Kamil Złoch/Gdynia.pl

Podczas poniedziałkowej (2 września) uroczystości podkreślano, że matura międzynarodowa to jedna z wizytówek gdyńskiej edukacji.

To nieco inny system nauczania, który szeroko otwiera młodym ludziom horyzonty, uczy ich myślenia projektowego i po uzyskaniu dyplomu matury międzynarodowej daje im przepustkę na uczelnie całego świata, z czego uczniowie bardzo często korzystają. Dzisiaj podczas uroczystości wręczania dyplomów była mowa o tych, którzy zostają w Trójmieście czy jadą do Warszawy, ale była też mowa o tych, którzy studiować będą w Anglii, Szkocji, Walii czy Holandii. W jakimś sensie opuszczają Gdynię, jednak mamy nadzieję, że po tych studiach, przynajmniej część z nich będzie do Gdyni wracała – zaznaczył Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji.

Fot. Kamil Złoch/Gdynia.pl

Być może podobnie będzie z dwoma absolwentkami, które uzyskały maksymalną liczbę punktów na maturze międzynarodowej. Weronika będzie zgłębiać tajniki prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Oksfordzie. Z kolei Zofia wybrała studia medyczne na Imperial College of London.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24