12.09.2019 14:50 0 NW/UM Rumia

Stacja Kultura świętowała swoje piąte urodziny

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Stacja Kultury obchodzi swoje 5-lecie istnienia. Z tej okazji w środę (11 września) biblioteka gościła Hannę Śleszyńską, która oczarowała publiczność swoim recitalem. Był urodzinowy tort, ogrom życzeń i gratulacji, złożonych przez m.in. włodarzy miasta.

Podczas uroczystego świętowania Stacja Kultura wypełniona była po brzegi. Gościnny występ Hanny Śleszyńskiej, aktorki filmowej i teatralnej, przyciągnął tłumy. Jubileusz biblioteki wspólnie świętowali goście, pracownicy, czytelnicy, jak i przedstawiciele władz miasta. Uroczystość otworzyła Krystyna Laskowicz, dyrektorka biblioteki.

Pięć lat temu dostaliśmy niepowtarzalną szansę na stworzenie nowej biblioteki. Wykorzystaliśmy tę szansę najlepiej, jak to było możliwe. Stacja Kultura to miejsce piękne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Miarą sukcesu są świetne wyniki czytelnictwa, wypełniony kalendarz wydarzeń oraz frekwencja. Nagrody i wyróżnienia sprawiły, że jesteśmy rozpoznawalni w całej Polsce, a nawet na świecie. Często odwiedzają nas goście zagraniczni. Stacja Kultura stała się miejscem spotkań mieszkańców, a także ważnym miejscem na mapie turystycznej Rumi – podkreśliła Krystyna Laskowicz.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Do tej pory w Stacji Kultura wystąpili m.in. śpiewacy i tancerze flamenco czy śpiewacy operowi „Tre Voci”. Podczas tegorocznych urodzin usłyszeć można było musicalowe hity z repertuaru Lizy Minnelli, piosenki ze spektaklu „Criminale Tango”, a także utwory z tekstami Adama Nowaka czy Wojciecha Młynarskiego. Swój występ Hanna Śleszyńska rozpoczęła tekstem poety Ignacego Ildefonsa Gałczyńskiego, pt.: „Wszystko się chwieje”.

Jak tutaj weszłam, to od razu uśmiech sam pojawił mi się na twarzy. Jest tu niezwykła energia, i tak wszystko wspaniale tu wygląda, że człowiek, nim jeszcze ogarnie to wszystko, to już się uśmiecha. Naprawdę gratuluję tak świetnego miejsca i żałuję, że nie mieszkam blisko, bo wpadałabym tu często – powiedziała na powitanie Hanna Śleszyńska.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Włodarze Rumi zaznaczają, że rumska biblioteka to miejsce chętnie odwiedzane przez wiele osób. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy, ale także osoby z okolic i turyści.

Stacja Kultura to nie tylko wypożyczalnia książek. Ludzie nie tylko korzystają w niej z zasobów książkowych. Odbywa się tu wiele imprez kulturalnych; spotkania autorskie, recitale, gry strategiczne czy różne zajęcia artystyczne dla dzieci. Budynek w swojej bryle posiada duszę ludzi, którzy bardzo angażują się w działania Stacji i swą energią przyciągają rzesze – podkreślił Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi.

Udało nam się wypełnić lukę na mapie kulturalnych obiektów w naszej okolicy. Jest to kameralne miejsce, które nie odstrasza swym formatem, a wręcz przeciwnie – przyciąga nowych czytelników. Organizujemy spotkania z podróżnikami czy warsztaty dla dzieci. Obsługujemy także część bardziej rozrywkową, w postaci koncertów czy recitali – dodaje Krystyna Laskowicz.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W październiku do Stacji Kultura mają zawitać kolejni, znani i lubiani goście. Wśród nich będzie grupa Filmowa Darwin. Są to charyzmatyczni młodzi aktorzy, którzy tworzą jeden z najbardziej profesjonalnych kanałów na polskim YouTube.

Fot. UM Rumia

Fot. UM Rumia

Stacja Kultura jest pierwszą jednostką biblioteczną, która powstała na czynnym dworcu. Tym samym zapoczątkowała nowy trend rewitalizacji dworców, które stają się teraz coraz bardziej przyjazne. Siedziba odnotowuje rekordowe wzrosty odwiedzin, mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24