12.09.2019 17:01 0 mike/Gdynia.pl

Ostatnia krewna Fryderyka Chopina spocznie na cmentarzu w Sopocie

Źródło: Gdynia.pl

W piątek (13 września) o godzinie 12:30 na cmentarzu katolickim w Sopocie odbędzie się pogrzeb Krystyny Ciechomskiej-Gołębiewskiej, ostatniej żyjącej krewnej genialnego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Dwie godziny przed pogrzebem, o godzinie 10:30, w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni zostanie odprawiona msza święta pogrzebowa. Krystyna Ciechomska-Gołębiewska przez wiele lat mieszkała w tym mieście. Była praprawnuczką siostry Fryderyka Chopina. Zmarła w minioną sobotę (7 września).

Krewna słynnego polskiego kompozytora urodziła się 17 kwietnia 1933 roku w Warszawie. Prawie przez całe życie angażowała się we współpracę z Instytutem Fryderyka Chopina, który nazywała „drugim domem”.

W swoim gdyńskim mieszkaniu na osiedlu Moniuszki przez wiele lat przechowywała pamiątki po Chopinie, odziedziczone po ciotce Ludwice Ciechomskiej oraz bogaty zbiór fotografii rodziny Ciechomskich. Pamiątki te od 2015 roku znajdują się w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina, gdzie są ważnymi elementami wystawy stałej. Są to m. in. zegarek podróżny, dzwonek ze stolika przy łóżku, przycisk do papieru, fragment szafki – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Pamiątki są tym bardziej cenne, że ocalały spod gruzów kamienicy zburzonej w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24