18.09.2019 11:00 17 mike

Kibice Lechii nie wejdą na mecz Gryfa, ale służby pozostaną w gotowości

Fot. Leszek Spigarski/Archiwum

Przed piłkarzami Gryfa Wejherowo duże wyzwanie sportowe – mecz z gdańską Lechią w ramach 1/32 Pucharu Polski. Impreza jest też sporym przedsięwzięciem organizacyjnym zarówno dla służb mundurowych, jak i wejherowskiego klubu, który podjął decyzję o niewpuszczaniu na stadion zorganizowanej grupy kibiców Lechii Gdańsk. Niewykluczone jednak, że sympatycy gdańskiego klubu i tak pojawią się w mieście. Dlatego służby apelują do mieszkańców o ostrożność; konieczna będzie też zmiana organizacji ruchu w dniu spotkania.

Tak naprawdę nie wiadomo, czy większe wyzwanie czeka w przyszły wtorek (24 września) piłkarzy wejherowskiego Gryfa, czy służby, które będą musiały zabezpieczyć mecz z Lechią Gdańsk. W zasadzie od początku można było przypuszczać, że fani biało-zielonych nie będą mogli wejść na stadion, przynajmniej w zorganizowanej grupie. Infrastruktura na Wzgórzu Wolności uniemożliwia przyjęcie większej grupy kibiców. A tych, jak można przypuszczać, mogłoby przyjechać do Wejherowa całkiem sporo. Znowelizowana uchwała nr VII/108 z dnia 12 lipca Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, odnosząca się do przyjmowania kibiców drużyny gości, stanowi, że klub może podjąć samodzielnie taką decyzję.

Klub drużyny gospodarza ma prawo nie przyjmować zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa na podstawie decyzji właściwych podmiotów państwowych lub samorządowych, organów dyscyplinarnych oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu – czytamy w dokumencie PZPN.

Co istotne, mecz między Gryfem Wejherowo a Lechią Gdańsk jest określany jako spotkanie podwyższonego ryzyka. Chodzi przede wszystkim o antagonizmy między kibicami z Gdańska i Gdyni. Jak wiadomo, wśród kibiców Gryfa i mieszkańców Wejherowa nie brakuje osób sympatyzujących z gdyńską Arką. Niewykluczone, że część pseudokibiców chciałaby wykorzystać imprezę sportową do pozasportowej konfrontacji. Z tych właśnie powodów wejherowska policja woli „dmuchać na zimne”, choć nie wiadomo, czy kibice Lechii dotrą w większej liczbie do Wejherowa.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców i gości, aby samochodów nie parkować w rejonie ul. 3 Maja, Dworcowej i Wniebowstąpienia, Zamkowej, Marynarki Wojennej czy na innych pobliskich uliczkach (na trasie przemarszu osób udających się na stadion). Jest to podyktowane troską o to, by nie doszło do aktów wandalizmu, czy ewentualnego zniszczenia zaparkowanych tam samochodów – informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Spotkanie między Gryfem Wejherowo a Lechią Gdańsk rozpocznie się o godzinie 15:30. Przed meczem, w jego trakcie i po zakończeniu czasowo zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów ulica 3 Maja. Droga na stadion zostanie zamknięta również dla kibiców Gryfa. Aby dotrzeć na obiekt, będą musieli się kierować ulicą Sportową. Policjanci apelują o stosowanie się do wydawanych poleceń i znaków drogowych. Szczegółowe informacje będzie można uzyskać pod numerem telefonu 58 672 97 72.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24