21.09.2019 14:33 1 Kwt/UM Gdynia

Gdynia walczy z otyłością u dzieci

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Statystyki potwierdzają, że co piąte dziecko ma nadmierną masę ciała. Nadwaga i otyłość przekładają się na nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, niedostateczną wydolność fizyczną czy wady postawy. W Gdyni startuje nowy, wart 360 tysięcy złotych, program profilaktyki oraz leczenia nadwagi i otyłości.

Otyłość to choroba, która w 70 procentach przypadków kończy się cukrzycą. Dawniej dotykała ona głównie osoby w wieku 50–60 lat. Obecnie na cukrzycę zapadają już nastolatkowie. Do nowego programu profilaktyki zakwalifikowano wstępnie 235 dzieci – uczniów klas 3. i 7. szkół podstawowych, którzy w trakcie najbliższego roku będą mogli spotykać się ze specjalistami monitorującymi ich stan zdrowia.

Obecnie w Gdyni realizowane są trzy programy polityki zdrowotnej. Oprócz leczenia nadwagi i otyłości, organizowane są także szczepienia ochronne dla dziewczynek w wieku 13–14 lat przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz program mający na celu popularyzację sportu i aktywności fizycznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Ponadto prowadzimy analizę jakości i organizacji żywienia zbiorowego w gdyńskich szkołach podstawowych. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie potencjału zdrowotnego dzieci i młodzieży. Z niepokojem obserwujemy wzrost masy ciała u najmłodszych mieszkańców Gdyni. Badania przeprowadzone w minionym roku szkolnym wśród uczniów gdyńskich szkół potwierdzają niekorzystne statystyki otyłości w populacji dzieci i młodzieży w Polsce. Specjaliści alarmują o pilnej konieczności rozwiązań w tym obszarze, dlatego też podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kompleksowego programu profilaktyki i leczenia otyłości. Wierzę, że będzie to kolejny krok do skutecznego przeciwdziałania skutkom otyłości i nadwagi.

Uczestnicy programu mają do dyspozycji pediatrów, dietetyków, psychologów, a także specjalistę aktywności fizycznej. Każdy z uczniów weźmie udział w sześciu spotkaniach ze specjalistami. Ponadto dzieci otrzymają skierowanie na badania laboratoryjne w kierunku zaburzeń metabolicznych.

Młodzież biorąca udział w programie będzie miała możliwość korzystania nie tylko z konsultacji u specjalistów, ale również będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach sportowych im dedykowanych. Mam nadzieję, że zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia przyczyni się nie tylko do poprawy stanu zdrowia, ale również pozytywnie wpłynie na samoocenę uczestników oraz zachęci do korzystania z bogatej oferty sportowej proponowanej przez miasto – wyjaśnia Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W czasie trwania programu odbędą się warsztaty dla rodzin. Ich celem jest zwiększenie świadomości i motywacji całej rodziny do podjęcia leczenia i prewencji.

Dziś wiemy, że otyły nastolatek to w 80 procentach otyły dorosły – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Korzeniowska, ekspert, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Konsekwencją otyłości mogą być poważne problemy zdrowotne, w tym insulinooporność wraz z cukrzycą, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdech senny czy przeciążenie kości i mięśni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24