05.10.2019 09:30 2 raz

Jak iść na grzyby i nie wpaść w kłopoty?

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Policjanci nie owijają w bawełnę: niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Niestety, nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Dlatego policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Grzybobranie dla wielu osób jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury. Ale może być kłopotliwe. Dlatego odprężając się w poszukiwaniu darów lasu, nie można zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie, musimy zachować szczególną ostrożność. I – aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie – przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania.

Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu – czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji. – Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Kiedy natomiast rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.

Ważne również, aby kontrolować i zapamiętywać punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym – podkreślają mundurowi. – Pamiętajmy także, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów, a gdy zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.

Jeśli ktoś nie zna terenu, w którym będzie szukał grzybów, nie powinien oddalać się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Kiedy odnajdziemy drogę do domu, niezwłocznie powiadommy policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Warto też wybierać wczesną porę na dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu.

Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie – podaje komunikat. – Zachowajmy środki ostrożności: ostrożnie z ogniem. Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów). Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia.

Ponadto warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. Stosujmy się też do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Co bardzo ważne, nie śmiećmy, zabierzmy z lasu to, co ze sobą przynieśliśmy.

Podczas grzybobrania można też natknąć się na niebezpieczne materiały.

Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy policję – radzą funkcjonariusze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24