09.10.2019 12:51 0 Gol

W Szemudzie grali w 'grę królów'

Mat. pras.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie było gospodarzem Powiatowych Igrzysk Dzieci oraz Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Zawody były eliminacją do półfinałów wojewódzkich.

Przypomnijmy, że za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze Chosrowa I Anoszirwanaw latach 70. VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. Indyjska czaturanga została w Persji przekształcona w czatrang, a po opanowaniu tego kraju przez Arabów uległa kolejnym przemianom, po których powstał szatrandż. Kolejna ewolucja nastąpiła po pojawieniu się gry w Europie, nastąpiły wówczas zmiany najbardziej przypominające współczesną grę w szachy (zmieniono reguły gry, dopracowano zasady poruszania się bierek, pojawiły się m.in. roszada, mat, promocja).

Pierwszy wielki międzynarodowy turniej rozegrano w 1851 r. w Londynie, a jego zwycięzcą został Adolf Anderssen. W 1924 r. powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa i od tego też roku rozgrywane są szachowe olimpiady.

Dzisiaj w tę grę grają nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. Tak było m.in. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, gdzie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci oraz Powiatowe Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych.

W rywalizacji wzięło udział ponad 40 zawodników i zawodniczek z całego powiatu wejherowskiego. Poziom turnieju był bardzo wysoki i pozwala mieć nadzieję na udane występy w półfinałach – informuje Andrzej Byczkowski, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

W Igrzyskach Dzieci zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Bojanie (Filip Celanowski, Adam Damaszke, Barbara Mischke, Wojciech Paszkowski, Fabian Wilczewski – opiekun drużyny – Krzysztof Białas). Z kolei w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej wygrała Szkoła Podstawowa w Szemudzie (Bartosz Gaszta, Samira Krampa, Oliwia Kwidzińska, Zuzanna Sapletta , opiekun drużyny – Grzegorz Lasowski).

Zwycięskie szkoły będą reprezentować powiat wejherowski w półfinałach wojewódzkich, które odbędą się w Żelistrzewie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24