10.10.2019 13:05 0 rp/Pomorskie.eu

Jaki jest stan zdrowia psychicznego Pomorzan? Najczęściej chorujemy na nerwicę

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny przygotował opracowanie Zdrowie i ochrona zdrowia 2017 r., z których wynika, że na Pomorzu ponad 105 tys. osób zostało zarejestrowanych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji.

Jesteśmy czwartym województwem w skali kraju, pod względem korzystania z pomocy poradni zdrowia psychicznego, odwykowego i uzależnień. Najczęściej (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców) korzystają z nich mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego (5,2 proc.), łódzkiego i lubuskiego (po 5 proc. ludności). Natomiast najrzadziej leczyli się mieszkańcy województwa wielkopolskiego i opolskiego – mniej niż 3,5 proc. ludności.

Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego warto zapoznać się ze statystykami, które w tym względzie dotyczą naszego regionu. Według publikacji GUS, na Pomorzu ponad 105 tys. osób zostało zarejestrowanych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Z danych wynika, że powszechne jest uzależnienie od alkoholu i innych substancji.

Najwięcej, bo prawie 96 tys. Pomorzan cierpiało na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. W tej grupie najliczniejsze (31 689) były zaburzenia nerwicowe, zaburzenia nastroju (24 355), zaburzenia psychiczne (15 141) i schizofrenia (9252). Z kolei zaburzenia spowodowane używaniem alkoholu miało 6832 osób, a 2147 cierpiało z powodu używania środków psychoaktywnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24