22.10.2019 14:15 2 Kwt/mat. pras.

Nie pozwolą 'pamięci zarastać trawą' i posprzątają groby

Fot. archiwum/ Muzeum Piaśnickie

"Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok" – pod takim hasłem na zabytkowym wejherowskim cmentarzu przy ul. 3 Maja, zwanym "Wejherowskimi Powązkami", odbędzie się inicjatywa podjęta przez Muzeum Piaśnickie. Przedsięwzięcie rozpocznie się w czwartek (24 października) o godz. 11:00 i ma zwrócić uwagę lokalnej społeczności na zaniedbane groby. Akcja potrwa tydzień, a dla osób, które najstaranniej sprzątną mogiły, przewidziano nagrody.

Akcja ma zachęcić jak największą liczbę osób do zwrócenia uwagi na zaniedbane, zarośnięte trawą groby, mieszczące się obok miejsca pochówku naszych bliskich i uprzątnięcie chociaż jednego z nich. Inicjatywa potrwa tydzień, czyli do czwartku 31 października.

Projekt ten ma również zainspirować nas do przemyśleń, że w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, spoczywają mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla lokalnych społeczności i Polski. Osoby te budowały potencjał naszych miejsc, tam gdzie mieszkamy. Ludzie Ci tworzyli kulturę materialną i niematerialną, budowali społeczności miejskie, wiejskie, sąsiedzkie, zawodowe, społeczne i inne. Współcześnie funkcjonujemy na podwalinach ich pracy i dorobku – informują organizatorzy akcji.

Dzięki akcji, dorośli będą mogli nauczyć najmłodszych szacunku do dziedzictwa kulturowego. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zachęca do udziału osoby prywatne, szkoły, stowarzyszenia, instytucje i inne podmioty.

Włączmy się wszyscy czynnie w dniach od 24 do 31 października 2019 roku do III ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”. Zadbajmy wspólnie o nekropolie i Miejsca Pamięci Narodowej – zachęcają organizatorzy.

Fotografie wykonane podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli wraz z danymi o uczestnikach i miejscu pamięci można przesyłać na adres e-mailowy [email protected]

Najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i Facebooku oraz nagrodzone publikacjami.

Zgłoszenia uczestnictwa w akcji prosimy kierować do koordynatora – Katarzyny Bieszke, tel. (58) 736-11-11, oraz kom. 669-660-365 ([email protected]).

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24