22.10.2019 14:25 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Biznes opiera się na relacjach. Jak monetyzować znajomości?

Mat. pras.

Bez kontaktów i znajomości ciężko jest rozwijać biznes. Dzięki nim możemy uniknąć wielu błędów, zyskać dostęp do cennej wiedzy albo łatwo znaleźć partnera w interesach. Dobre relacje owocują wieloletnią współpracą, niższymi kosztami działalności, a także solidnymi rekomendacjami. Wszystko to pozwala nam zarabiać, ale czy można zarobić na takich znajomościach w inny sposób?

Korzyści płynące z dobrych relacji biznesowych są trudne do oszacowania. Gdy nawiązujemy z kimś współpracę, zazwyczaj opiera się ona na pewnym kredycie zaufania, że wywiążemy się ze wszystkich ustaleń. Po dłuższym czasie budujemy realne zaufanie i wizerunek swojej firmy. To z kolei przekłada się na możliwość bycia poleconym przez naszego kontrahenta i zyskania nowych kontraktów. To oznacza kolejne możliwości rozwoju, zarobków, budowania pozycji, kolejnych rekomendacji, a to generuje nam zyski.

Co jeszcze dają znajomości?

Poza budowaniem wizerunku i pozycji rynkowej musimy pamiętać o tym, jak ważne mogą się okazać kontakty w sytuacjach kryzysowych. Kolejne problemy z systemem do zarządzania mogą doprowadzić Cię do szewskiej pasji i decyzji o szybkiej zmianie usługodawcy. Jednak jaką masz alternatywę? Tak się składa, że znasz kogoś, kto zajmuje się wdrażaniem takich rozwiązań i może Ci pomóc. Sama propozycja innego narzędzia to nie wszystko. Znajomy ekspert pomoże wybrać opcję, która będzie optymalna, a także zarekomendować sposób jej wdrożenia. Jeśli nie będzie mógł zrobić tego osobiście, z pewnością wskaże Ci kogoś sprawdzonego.

Podobnie sytuacja może wyglądać w drugą stronę. Ktoś zgłasza się do Ciebie, szukając rozwiązania jakiegoś problemu. Jeśli nawet nie będziesz osobą, która ten problem rozwiąże, to masz kontakty, które mogą w tym pomóc.

Kontakty biznesowe a szukanie pracy

Tutaj też sieć znajomości odgrywa znaczącą rolę. Zmieniając pracę możemy odezwać się do swoich kontaktów i za ich pośrednictwem dowiedzieć się o wolnych etatach, a także poprosić o referencje przy ubieganiu się o nowe stanowisko. To przekłada się na naszą wiarygodność i umacnia pozycję w negocjacjach z przyszłym pracodawcą.

A jakie możemy mieć korzyści w odwrotnej sytuacji, gdy to my kogoś rekomendujemy? Pomijając wszelkie kwestie niefinansowe oraz te, które zaprocentują dopiero po czasie, możemy zarobić pieniądze. Można liczyć na niemałą prowizję za polecenie odpowiedniego kandydata, spełniającego wymagania pracodawcy. Platforma rekrutacyjna Talentuno wprowadziła na polski rynek ciekawy sposób rekrutacji i zarabiania na polecaniu kandydatów. Każdy może pośredniczyć w rekrutacji, więc jeśli znasz kogoś, kto idealnie pasowałby do profilu kandydata, możesz go polecić. Następnie osoba taka przechodzi wstępną weryfikację kompetencji. Przy pozytywnym wyniku, jej kandydatura zostaje zarekomendowana pracodawcy, a Ty otrzymujesz prowizję. Im szersza sieć kontaktów, tym łatwiej o specjalistów godnych polecenia, a tym samym większa, finansowa korzyść.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24