22.10.2019 15:56 1 rp/wejherowo.gdansk.lasy.gov.pl

Sokół wędrowny... zawędrował do Helu

Źródło. wejherowo.gdansk.lasy.gov.pl

Sokół wędrowny tundrowy jest rzadko obserwowanym okazem, a na Półwyspie Helskim dostrzegli go Marcin Charymski i Stanisław Turowski. Sokół wędrowny Falco peregrinus, ten który choć nadal w Polsce nieliczny, jest obserwowany na Helu regularnie. Spotykany jest w okresie wiosennych i jesiennych przelotów w okolicach Kuźnicy.

Przyleciał i udało się go uchwycić w kadrze. Tak prezentuje się ptasi wędrownik w typie podgatunku calidus, Falco peregrinus calidus sfotografowany... w Helu.

Do przełomu lat 50. i 60. XX w. był w Polsce gatunkiem rzadkim, ale rozpowszechnionym. Istniała wówczas tzw. populacja nadrzewna, gniazdująca na terenach leśnych w starych gniazdach innych ptaków. W latach 60. ubiegłego wieku nastąpiło dramatyczne załamanie liczebności i w pewnym momencie gatunek praktycznie wymarł w naszym kraju – czytamy na stronie wejherowo.gdansk.lasy.gov.pl.

Podjęte pod koniec XX w. akcje reintrodukcyjne, polegające na wypuszczaniu młodych sokołów wyhodowanych w niewoli oraz poprawa sytuacji w innych krajach zaowocowały pojawieniem się w Polsce ponownie kilkunastu par lęgowych. Reintrodukcję sokoła prowadzono przede wszystkim na terenach leśnych, część w górach (Pieniny) i w miastach (Warszawa, Kraków). Prace są koordynowane przez Radę Programu Restytucji Sokoła Wędrownego Falco peregrinus peregrinus w Polsce; w akcjach reintrodukcji uczestniczy pięć ośrodków hodowli oraz szereg innych instytucji pod nadzorem Ministerstwa Środowiska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24