23.10.2019 12:05 15 mike/SM Wejherowo

W pobliżu cmentarzy pojawi się więcej mundurowych

Fot. archiwum

W dniach od 23 października do 5 listopada Straż Miejska w Wejherowie zapowiada wzmożone działania w obrębie wejherowskich cmentarzy. Celem działań ma być zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby, a także zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom.

Patrolowane będą zarówno dojścia, drogi dojazdowe do cmentarzy, jak i same nekropolie. Funkcjonariusze będą pełnić służbę nie tylko w ciągu dnia, ale i po zmroku, również w godzinach nocnych. Właśnie w tym czasie często dochodzi do kradzieży kwiatów, zniczy, a nawet metalowych elementów z grobów.

Wzmożone działania prewencyjne mają przyczynić się do poprawy porządku bezpieczeństwa w rejonie cmentarzy i zapobiec drobnym kradzieżom kwiatów, zniczy, włamaniom do samochodów i innym działaniom patologicznym – wyjaśnia Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Fot. SM Wejherowo

W związku z podwyższonym ryzykiem kradzieży, mundurowi apelują, by podczas porządkowania grobów pozostawiać przedmioty osobiste w zasięgu wzroku. Lepiej nie przechowywać też w samochodach cennych rzeczy, takich jak sprzęt elektroniczny. Warto pamiętać, że złodzieje nie gardzą też mniej wartościowymi przedmiotami, które łatwo mogą sprzedać, w tym zniczami.

Lepiej nie pozostawiać na grobach niezapalonych zniczy. Wiele osób znacznie wcześniej kładzie je na płycie grobu, z zamiarem zapalenia dopiero w Dzień Wszystkich Świętych. Tak pozostawiony znicz kusi złodzieja, bo może być wprowadzony ponownie do obrotu detalicznego. Warto też znakować, np. farbą w aerozolu, kwiaty i ozdobne krzewy. Znakowanymi kwiatami czy krzewami złodziej nie będzie się interesował, ze względu na obawę, że mogą zostać rozpoznane przez właściciela – dodaje Zenon Hinca.

Fot. SM Wejherowo

Jak co roku, Dzień Wszystkich Świętych będzie oznaczał zwiększony ruch pieszy i samochodowy w obrębie cmentarzy. Mundurowi zapowiadają, że chętnie będą służyć radą i informacją. Nie zamierzają być jednak pobłażliwi wobec osób łamiących obowiązujące przepisy.

Jeśli sytuacja tego będzie wymagała, funkcjonariusze sięgną do kieszeni po bloczek mandatów karnych. Warto więc w tym szczególnym okresie stosować się do ogólnie przyjętych zasad porządku publicznego i poleceń wydawanych przez strażników i policjantów – podsumowuje Zenon Hinca.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24