26.10.2019 13:00 1 Kwt/Policja.pl

Zbrodnia nie ma płci. Mordercy i oszuści to również kobiety

Screen: eumostwanted.eu/crimehasnogender

Kobiety są zdolne do popełniania tak samo poważnych przestępstw jak mężczyźni. Najlepiej obrazują to zdjęcia poszukiwanych przestępczyń zamieszczone na stronie EU Most Wanted. Wśród nich są osoby odpowiedzialne za morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież czy handel ludźmi.

Przestępcy – osoby obojga płci – w nowej kampanii medialnej prowadzonej przez organy ścigania UE są poszukiwani za poważne złamanie prawa. Komenda Gówna Policji zwraca się z prośbą o informacje, które pomogą ich namierzyć i doprowadzić do wzięcia odpowiedzialności za popełnione czyny.

W wielu badaniach próbowano określić rolę płci w przestępczości. Większość z nich skupiała się jednak na płci ofiary, a rzadziej sprawcy. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrosła, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn. Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest fakt, że postęp technologiczny i normy społeczne uwolniły kobiety z domu, zwiększając ich udział w świecie przestępczym – czytamy na stronie Policja.pl

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w kampanii wskazały po jednej najbardziej poszukiwanej osobie.

To w sumie 22 poszukiwanych. W pierwszej kolejności pojawia się opis przestępstwa. Twarz poszukiwanej osoby jest zasłonięta. Z czasem elementy maski opadają. To odwiedzający stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender mają odgadnąć płeć przestępcy. Mamy nadzieję, że w ten sposób więcej osób się zainteresuje i odwiedzi naszą stronę – zachęcają organizatorzy akcji.

Im więcej osób spogląda na poszukiwanych, tym większa jest szansa na ich szybsze zlokalizowanie i zatrzymanie. W ciągu ostatnich trzech lat po każdej dużej kampanii komunikacyjnej zatrzymano lub oddało się w ręce policji kilku poszukiwanych przestępców. Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano ich w sumie 69.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.eumostwanted.eu/crimehasnogender. Każdy z nas mógł mieć kontakt z najbardziej poszukiwanymi zbiegami w Europie. Policjanci apelują do osób mających jakiekolwiek informacje o osobach tam zamieszczonych, aby wypełniły formularz on-line lub zadzwonił pod numer 997 albo 112.

Mat. prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24