05.11.2019 12:50 1 rp/TTM

Poetycki horror, czyli ‘Wierszogadanie’ w Rumi

Fot. Marek Trybański/TTM

W Miejskim Domu Kultury w Rumi (31 listopada) odbył się spektakl wieńczący projekt „Wierszogadanie 2019”. W tym roku inspiracją były wiersze Stanisława Grochowiaka. W rolę aktorów wcieliło się sześciu finalistów.

Mroczne, nierzeczywiste postacie i poetycka ekspresja – spektakl był owocem miesięcznej pracy aktorów-amatorów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji projektu „Wierszogaranie”.

Przedstawialiśmy wiersze dotyczące śmierci, miłości, samotności, czyli podeście do tematu poważne, ale Grochowiak ujmował je często w groteskowy sposób – mówi Amelia Chilewska, reżyserka "Wierszogadania".

Wierszogadanie, zdaniem jego organizatorów, jest podróżą, dzięki której każdy uczestnik tego przedsięwzięcia znajdzie drugie dno, inną przestrzeń, a także wzbogaci swoje słownictwo, poprawi dykcję i, jak dodaje dyrektor MDK Rumia, być może odnajdzie drogę do siebie.

Na początek wystarczyło wziąć udział w castingu, a w praktyce – przeczytać lub powiedzieć dowolny wiersz. Co wydarzyło się dalej? Wybrani uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych, dykcyjnych oraz z interpretacji wiersza ich finał można było zobaczyć w MDK Rumia

Pojawiały się różnorodne zajęcia, przy których mogliśmy liczyć na profesjonalne wsparcie – komentuje Ewa Bućko, uczestniczka. – To nie jest mój pierwszy projekt teatralny, więc kiedy zobaczyłam ogłoszenie postanowiłam na nowo stanąć an deskach teatru.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań i zdolności twórczych oraz popularyzacja sztuki słowa. Wielopokoleniowy skład mógł uczyć się od siebie i dzielić doświadczeniem. W tym roku w rolę aktorów wcieliło się sześciu finalistów. Projekt "Wierszogadanie" odbył się już po raz trzeci.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24