12.11.2019 08:40 7 mike/PSSE Puck

Pucki sanepid zaleca spożycie wody po przegotowaniu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pucku, w wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Leśniewo potwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Służby zalecają unikanie picia wody bezpośrednio z kranu, bez przegotowania. Woda z miejscowego wodociągu może być natomiast bez obaw stosowana do potrzeb gospodarczych.

Badania wody z leśniewskiego wodociągu przeprowadzono w minioną środę (6 listopada). Ich wyniki wskazały na obecność w wodzie pojedynczych bakterii z grupy coli.

Jednocześnie nie wykryto w wodzie bakterii chorobotwórczych, takich jak Escherichia coli ani antybiotyków – czytamy w komunikacie puckiego sanepidu.

Chociaż woda nie zagraża bezpośrednio zdrowiu, służby zalecają jej przegotowanie przed spożyciem. Bez przeszkód można stosować wodę z wodociągu Leśniewo do celów sanitarnych. Jednocześnie władze gminy Puck zleciły przeprowadzenie dezynfekcji wody. Jak poinformowali przedstawiciele gminy, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, woda będzie chlorowana. Na mocy decyzji puckiego sanepidu, miejscowi samorządowcy zostali zobligowani do przywrócenia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody do 25 listopada.

Najbardziej na zakażenie bakteriami z grupy coli są podatne osoby mieszkające w krajach o gorącym klimacie. Zwykle dochodzi do takiej sytuacji wskutek spożycia nieumytych owoców bądź po wypiciu nieprzegotowanej wody. Pierwsze objawy poważnego zatrucia najczęściej ujawniają się po 12 godzinach, choć może się to stać również po trzech dobach. Symptomy obejmują najczęściej biegunkę i skurcze jelit; mogą też występować bóle i zawroty głowy, a niekiedy także gorączka. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa dni, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24